Advertisement

Fitch Ratings'ten yapılan yazılı açıklamada, Kazakistan'ın yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun "BBB" seviyesinde korunduğu, görünümünün ise "durağan" olarak teyit edildiği bildirildi.

Kazakistan'ın görünümüyle ilgili kararda, ülke ekonomisinin düşük petrol fiyatlarına kademeli olarak uyum sağladığı kaydedilerek, ekonomik büyümenin devam ettiği vurgulandı.

Açıklamada, geçen sene yüzde 3,2 olan cari açığın gayrisafi yurt içi hasılaya oranının bu yıl yüzde 2,3 seviyesine gerileyeceğinin öngörüldüğü aktarıldı.

Kazakistan'ın dış borcunun gayrisafi yurt içi hasılaya oranının bu yılın sonunda yüzde 20 olmasının beklendiği duyurulan açıklamada, bu oranın 2018 sonunda yüzde 13,7'ye gerileyeceğinin tahmin edildiği belirtildi.

Mozambik

Fitch Ratings, Mozambik'in kredi notunun ise "CC" seviyesinde korunduğunu açıkladı.

Mozambik'le ilgili kararda, düşen emtia fiyatları ve ülkede süregelen borç krizinin Mozambik ekonomisine olan güveni sarstığı ifade edildi.

Ülke ekonomisinin, bu yıl, son 15 senenin en düşük büyüme oranı olan yüzde 3,5'e düşeceğinin öngörüldüğü açıklamada, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yapılan görüşmelerin Mozambik ekonomisinde şeffaflığı artıracağı belirtildi.

Açıklamada, artan hidrokarbon fiyatları nedeniyle ülkedeki kömür ve doğalgaz kaynaklarının mali bakımdan ekonomiye rahatlama getireceğine işaret edilerek, orta vadede yatırımcıların ülkenin doğal kaynaklarına ilgisinin artacağına dikkat çekildi.

AA