Advertisement

Irak'ta Şii milislerden oluşan ve Musul operasyonunda Irak Ordusu ve Peşmerge ile hareket eden Haşdi Şabi örgütünün, Türkmen kenti Telafer'e operasyon başlattığı öne sürüldü.

Reuters'in haberine göre İran destekli örgütün internet sitesinden yaptığı açıklamada, kentin DEAŞ'tan kurtarılacağı belirtilirken, "Yaralı Telafer kurtaracağımız kentler arasında" ifadeleri kullanıldı.

100 bin nüfuslu Türkmen kenti Tel Afer, 2014'te bu yana terör örgütü DEAŞ'ın işgali altında.

"OPERASYON HABERLERİ DOĞRU DEĞİL, KASITLI VERİLİYOR"

Haşdi Şabi'nin Telafer'e operasyon başlattığı iddiasının doğru olmadığı, 8-10 bin kişiden oluşan birliklerin kente 75-100 kilometre mesafede bulunduğu bildirildi.

Bölgedeki askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, Haşdi Şabi'ye bağlı gönüllü halktan oluşan yaklaşık 8-10 bin kişilik birliklerin Telafer’e saldıracakları haberleri birkaç gündür kasıtlı veriliyor.

Haşdi Şabi'ye ait bu unsurların Hadar'ın kuzeyinde yer aldıklarını ancak Telafer ile Hadar'ın kuzeyi arasında bulunan hattaki Mıhallebiye ve Talabtah adlı yerleşim yerlerinde DEAŞ'ın çok güçlü olduğunu belirten kaynaklar, özellikle DEAŞ'ın Mıhallebiye bölgesinde bu tür saldırılara yönelik büyük tahkimat yaptığının bilindiğini kaydetti.

Askeri kaynaklar, buradan hareketle Haşdi Şabi'ye ait gönüllülerden oluşan birliklerin Telafer'e 75-100 kilometre mesafede olduğunun düşünüldüğünü bildirdi.

Sadece Irak hava kuvvetlerince sınırlı desteklenebilen ve koalisyon güçlerince desteklenmeyen bu gücün, ateş desteği ve tahkimatla DEAŞ tarafından güçlendirilmiş Mıhallebiye ve Talabtah bölgelerini geçerek Telafer'e ulaşmasının ise askeri açıdan çok zor olduğunu vurgulayan askeri kaynaklar, başarılı olacakları varsayılsa bile bunun uzun zaman alacağının tahmin edildiğini anlattı.

Gerçeklere rağmen bu şekilde abartılı haberler verilmesinin altında psikolojik bir harbin uygulanmak istenmesinin yattığını ifade eden kaynaklar, Haşdi Şabi'nin bugün başlattığı operasyonun Kayyare-Musul şehir merkezi yolu ile Ayn El-Cehş arasındaki bölgede icra edildiğini, buranın Telafer'e oldukça uzak bir mesafede bulunduğunu dile getirdi.

Basında Haşdi Şabi'ye bağlı güçlerin ele geçirdiği belirtilen yerlerin 2 haftadan beri bu grubun elinde olduğuna dikkati çeken askeri kaynaklar, bu türden haberlerin Irak merkezi yönetimi ve bazı İran destekli kaynaklardan çıktığını, DEAŞ'ın güçlü tahkimatla savunduğu bu mesafenin geçilmesinin oldukça zor olduğunu belirtti.

HAŞDİ ŞABİ NASIL KURULDU?

Irak yönetimi, DAEŞ tehdidi karşısında ordunun yetersiz olduğunu bahane göstererek Şii mercilerin fetvasıyla Haşdi Şabi diye isimlendirilen İran destekli paramiliter güçler kurdu.

13 Haziran 2014’te Ayetullah Sistani'nin fetvası ile gönüllü milislerden oluşan İran güdümlü Haşdi Şabi milislerini İran Devrim Muhafızları eğitti. Sayıları yüz binlerle ifade edilse de toplam sayıları hakkında net veriler bulunmayan 42 farklı silahlı grubun oluşturduğu her türlü denetimden uzak bu milis güçler, mezhepsel düşmanlıkla hareket ederek ülkede sivillere yönelik insan hakları ihlalleri ve Sünni bölgelerdeki nüfusu göçe zorlama amaçlı yıldırma faaliyetlerinde bulundu.

ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ocak ayında yayımladığı raporda, bu grupların Sünni nüfusa karşı uyguladığı "yargısız infaz, yağma, yıkım" gibi eylemlerle "muhtemel savaş suçu" işlediğini belirtti.

HT