Advertisement

ABD’de önemli bir sürprize imza atarak hiçbir siyasi tecrübesi bulunmadan ülkenin yeni başkanı seçilen Donald Trump’ın kritik koltukları kimlere vereceği merak ediliyor.

Donald Trump’ın 8 Kasım seçimlerinden zaferle çıkarak ülkenin 45’inci başkanı seçilmesi sonrasında kuracağı kabinesinde kimlerin bulunacağı büyük bir merak konusu. ABD medyasında yer alan haberlere göre, Trump’ın seçim kampanyası sırasında birlikte çalıştığı bazı mesai arkadaşlarına kabinede görev vermesi muhtemel. Trump’ın zafer konuşmasında da özellikle bu isimleri anması bu ihtimali güçlendiriyor.

Trump’ın kabinesinde eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani, Cumhuriyetçi Parti’den önemli senatörler ile partinin başkan adaylığı için yarışan beyin cerrahı Ben Carson ve New Jersey Valisi Chris Christie’nin yer almasına kesin gözle bakılıyor.

Dışişleri bakanlığından, kritik askeri kararların alındığı Pentagon ve FETÖ terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen’in iadesinden dolayı merak edilen adalet bakanlığına varıncaya kadar Trump’ın muhtemel adayları şunlar:

Dışişleri Bakanı

ABD’nin dışişleri bakanlığı için geçen isimlerin başında Temsilciler Meclisi’nin eski başkanı Newt Gingrich geliyor. Muhafazakar kimliğiyle tanımlanan Ginrich, Trump’ın başkan adaylığına en başından beri arka çıkmasıyla dikkati çekiyor. Gingrich, geçtiğimiz aylarda ABD’deki Müslümanların şeriata inanıp inanmadıklarının test edilmesi gerektiği çağrısıyla tepki toplamıştı.

Bu koltuk için Cumhuriyetçi Parti Tennessee Senatörü Bob Corker’ın da adı geçiyor. Senatonun en önemli komitelerinden biri olan Dış İlişkiler Komitesinin başkanlığını da yürüten Corker, daha önce bakanlığa sıcak baktığını açıklamıştı.

Trump’ın ABD’nin eski BM Daimi Temsilcisi John Bolton’ı da bu göreve atayabileceği belirtiliyor.

Savunma Bakanı

Pentagon’un bir numarası için listede en üst sırada Trump’ın güvenlik ve istihbarat başdanışmanı olan emekli korgeneral Michael Flynn bulunuyor.

Flynn, önceki gün The Hill gazetesinde Fetullahçı Terör Örgütü elebaşı Fetullah Gülen’in iade edilmesi gerektiğine dair makalesiyle gündeme gelmişti. “Müttefikimiz Türkiye Bir Krizin İçinde ve Desteğimize İhtiyacı Var” başlıklı yazıyı kaleme alan Flynn, “Türkiye’nin bakış açısıyla Washington, Türkiye’nin Usame bin Ladin’ine ev sahipliği yapıyor.” ifadesini kullanmıştı.

Öte yandan 2014 yılında emekliliğe ayrılan Flynn’ın bakan olarak atanmasında sorun yaşanabilir. Yasalara göre, Pentagon’da sivil kontrolünü sağlamak için asker birinin bakan olarak atanabilmesi için emekliliğinin üzerinden 7 yıl geçmesi gerekiyor. Flynn’in buna rağmen önerilmesi durumunda ABD Kongresi’nden onay alması gerekiyor.

Kongre’de onay süreciyle uğraşmak istemeyecek Trump’ın Flynn’ı Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı yapabileceği belirtiliyor.

Micheal Flynn’ın yanı sıra Trump’ın Pentagon’u emanet edebileceği kişilerin arasında Alabama Senatörü Jeff Sessions, California milletvekili Duncan Hunter ve eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley de bulunuyor.

Trump, seçim zaferi konuşmasında Sessions’ın adı anarak, “Washington’da çok saygı duyulan biri” demişti.

Adalet Bakanı

Trump’ın, Adalet Bakanlığı koltuğuna ise yine seçim kampanyasında en koyu destekçilerinden biri olan eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani’yi getirebileceği ileri sürülüyor. Eski bir savcı olan Giuliani’nin yanı sıra New Jersey Valisi Chris Christie ve Florida Savcısı Pam Bondi’nin de söz konusu bakanlığa getirilebileceği ifade ediliyor.

Ticaret Bakanı

New Jersey Valisi Christie, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adaylığı başarısızlığa uğrayınca Trump’ı desteklediğini açıklayan ilk isimlerden olmuştu. Trump’ın en büyük destekçilerinden biri haline gelen Christie’nin Ticaret Bakanı olarak da kabineye girebileceği dile getiriliyor.

Sağlık Bakanı

Trump’ın, adaylık için parti içinde yarıştığı diğer bir kişi olan eski beyin cerrahı Ben Carson’ı ise kabinesine Sağlık Bakanı olarak sokabileceği belirtiliyor. Carson’ın yanında Florida Valisi Rick Scott ile eski senatörlerden Rich Bagger’ın da ismi bu pozisyon için anılıyor.

Özel Kalem Müdürü

Trump'ın, Özel Kalem Müdürlüğü için ise tek isim üzerinde durduğu biliniyor. Beyaz Saray ekibinin başında yer alacak ismin Reince Priebus olması bekleniyor.