Advertisement

Fransa ile Çin hükümetleri, iki ülke arasında ekonomik iş birliğini artırmak amacıyla 2 milyar euro sermayeli ortak yatırım fonu kurdu.

Fonun kurulmasıyla ilgili anlaşma, Çin Başbakan Yardımcısı Ma Kai ve Fransa Ekonomi Bakanı Michel Sapin arasında Paris'te imzalandı.

Söz konusu anlaşma ile iki ülke özellikle Asya ve Afrika'da ortak yatırımlarda bulunmayı hedefliyor. Anlaşma uyarınca Fransa ve Çin, başlangıç için fona 150'şer milyon euro kaynak ayırmayı taahhüt etti.

Çin Başbakan Yardımcısı Ma Kai, törende yaptığı konuşmada, son olarak iki ülkenin İngiltere'de Hinkley Point yeni nesil nükleer santral inşaatını üstlendiğine dikkati çekerek, "İngiltere'deki iş birliği, Fransa ve Çin arasındaki ortak yatırımlar için sembol niteliği taşıyor." dedi.

İngiltere hükümeti, ülkenin güney batısındaki kentlerden Hinkley Point'te inşa edilecek yaklaşık 24 milyar dolarlık yeni nükleer santralin anlaşmasını geçen eylül ayında imzalamıştı. Hinkley Point C nükleer santralinin finansmanını Fransa ile Çin karşılıyor.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault'nun geçen ay resmi ziyaret için bulunduğu Pekin'de Çinli mevkidaşı Vang Yi ile yaptığı görüşmede, yatırımlar için ortak fon kurulması konusunda ön anlaşma sağlanmıştı.

AA