Advertisement

Morgan Stanley analistleri Ercan Ergüzel ve James Lord Salı günü yayınladıkları raporda Türkiye'deki Döviz mevduatına ilişkin yorumda bulundu. Ergüzel ve Lord, Türkiye'de döviz mevduatındaki azalışın sürmesinin muhtemel olmadığını ve bu durumun tersine dönebileceğini kaydetti.

Morgan Stanley analistleri, Türkiye'de yeniden dolarizasyon gerçekleşmesi durumunda Türk lirasının dolar karşısında en az 3.40'a yükselebileceğini söyledi.

Raporda, "Döviz mevduatı ve dolarizasyon oranları Temmuz öncesi seviyelere ulaşırsa, Dolar/TL kuru 3.40'a kadar yükselebilir" denildi.

Ergüzel ve Lord, "Şirketler önümüzdeki dönemde, tarihi yüksek seviyelerdeki açık döviz pozisyonlarını karşılamak için döviz mevduatlarını artırma yönünde baskı altında kalabilir" dedi.

Morgan Stanley analistleri, "Türk lirası ve döviz mevduat faizi arasındaki farkta yaşanan düşüş ile döviz mevuatının cazibesi muhtemelen artabilir" yorumunda bulundu.

Morgan Stanley raporunda, Türkiye'de yerleşiklerin 15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrasında döviz mevduatlarını azalttıkları hatırlatılırken, Ergüzel ve Lord bu durumun tersine dönmesinin tek başına dolar/TL'yi 3.40 seviyesine taşıyabileceğini belirtti.

Raporda, TCMB hamlelerinin kaybolması durumunda Türk lirasının yakın vadede güçlenebileceği ifade edildi.