Advertisement

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Bloomberg HT'de Ali Çağatay'ın sorularını yanıtladı. Dolardaki yükselişi değerlendiren Tüfenkci Fed'in faiz artıracağı beklentisinin kurun artışında etkili olduğunu söyledi. Tüfenkci "Kurun belli noktada dengeleneceğine inanıyoruz" dedi.

Tüfenkci "Kurdaki yükselme biraz da yurtdışı piyasalara özellikle ABD'de seçimden sonra gelişen piyasalardaki algı ve Fed'in faiz artışında harekete geçeceği endişesinden kaynaklanıyor. Çok büyük paniğe kapılmamak lazım, piyasa şartları içerisinde dengeleneceğine inanıyoruz ama tamamen de boş bırakmak doğru değil. Bunun ihracata pozitif etkisi de olabilir ama maliyetler açısından da negatif etkisi var" yorumunu yaptı..

Merkez Bankası'nın müdahale edip etmemesi gerektiğine dair soruya Tüfenkci "MB kurdaki değişimleri ve yukarı gidişi dikkatle izliyor. Müdahale etmesi gereken nokta olduğunda müdahalede bulunabilir ama şu anda gözlemliyor" yanıtını verdi.


- KOBİ'LERE KREDİ İMKANI

KOBİ'lere 17 milyar liralık yeni kredi imkanı sağlanacağını belirten Tüfenkci konuya dair "KOBİ'ler krediye kolay erişemiyor. Bankalarla konuştuk ve bu tür işletmelere nasıl kolay kredi verebileceklerini sorduk. Yeni düzenleme özellikle küçük işletmeler ve esnaflar için önemli. Sürekli gelir getiren meyve ağaçlarını bile teminat verebileceksiniz, 1 Ocak'tan itibaren uygulanmaya başladığında özellikle küçük işletmelerimiz olumlu dönüşünü görecekler" ifadelerini kullandı.

Belarus'la 1 milyar dolar ticaret hacmi hedefi konduğunu söyleyen Tüfenkci karşılıklı ticareti teşvik edici bir anlaşma imzaladıklarını söyledi. Tüfenkci "İkili görüşmelerde de olumlu adımlar atıldı. Gelecek günlerde iki ülkenin ticaretinin artacağına inanıyorum" dedi. Rusya ile ilişkilerin düzelmesinin ticarete olumlu yansıdığını söyleyen Tüfenkci, "Başbakanımız da buraya ziyaret yapacak ve ekonomi kapsamlı şekilde masaya yatırılacak" dedi.