Advertisement

Brezilya'da polis, Rio de Janeiro eyaleti eski valisi Sergio Cabral'ı gözaltına aldı.

Emniyet yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, eski vali Cabral'ın, Rio eyalet hükümetinin inşaat projeleri için ayrılan fonla ilgili 64 milyon dolarlık yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi.

Gözaltının devlete ait petrol şirketi Petrobras ile ilgili olduğunu ifade eden polis, Cabral'ın evinde arama yaptı.

Cabral, polis tarafından ifadesi alınmak üzere emniyete götürülürken, etraftakiler "hırsız" diye bağırdı.

Müfettişler, Cabral'ın ihale karşılığında rüşvet aldığını ileri süren iki inşaat firması müdürü tarafından ihbar edildiğini açıkladı.

Cabral hakkındaki iddialara ilişkin henüz açıklama yapmadı.

Brezilya Demokratik Hareket Partisi (PMDB) üyesi Cabral, 2007 ila 2014 yıllarında iki dönem Rio eyalet valisi olarak görev yapmıştı.

Petrobras üzerinden rüşvet almakla suçlanan eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın hükümetinde yer alan eski Ekonomi Bakanı Antonio Palocci 26 Eylül'de gözaltına alınmıştı.

Polis, Palocci'nin ülkenin önemli inşaat firmalarından Odebrecht yetkilileri ile "suç ilişkisi" olduğu gerekçesiyle Sao Paulo'da gözaltına alındığını belirtmişti.

Petrobras'ta yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle başlatılan ve "Araç Yıkama Operasyonu" olarak adlandırılan soruşturma çerçevesinde yargılanan Odebrecht firmasının eski başkanı Marcelo Odebrecht, mart ayında 19 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmış, inşaat firmasının eski yöneticilerinden Marcio Faria ve Rogerio Santos'un da Odebrecht ile aynı cezayı aldığı belirtilmişti.

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in 2003-2010 yılları arasında Petrobras'ın başkanlığını yaptığı sırada şirkette 800 milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığı, ihalelere fesat karıştırıldığı, yetkililerin rüşvet aldığı iddia ediliyor.

Geçen yıl mart ayında başlatılan soruşturma kapsamında aralarında şirketin üst düzey yöneticileri, iki eski milletvekili ve ünlü iş adamlarının bulunduğu 100'den fazla kişi gözaltına alınmıştı. Bu süreçte Petrobras'ın eski genel müdürü Paulo Roberto Costa 7,5 yıl hapse mahkum edilirken, eski Devlet Başkanı Lula da Silva, mart ayı başında soruşturmaya dahil edilmişti. Savcılık, Silva'nın Petrobras üzerinden rüşvet almakla suçlandığı iddianameyi eylül ayında kabul etmişti.

AA