Advertisement

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-İran İş Konseyi Başkanı Bilgin Aygül, "İran'ın şu ana kadar Avrupa, Rusya, Hindistan, Çin'le yaptığı anlaşmaların toplamı 200 milyar dolar civarında. Türk sanayicilerinin de finansman desteği alarak İran'da yerini alması önem arz ediyor." dedi.

Türk tekstilcileriyle İranlı yetkililer DEİK'in düzenlediği "İran'da Tekstil-Hazır Giyim Sektörlerinde İş Yapma ve Yatırım Semineri"nde bir araya geldi. İş adamları ocak ayında uluslararası ambargonun kaldırıldığı İran'la tekstil ve hazır giyim sektöründe olası iş birliklerini masaya yatırdı.

İran'da"fake" markaların tabelalarının 3 ay içinde söküleceğini bildiren Aygül, Türk iş adamlarını bekleyen fırsatlara ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:

"İran'da marka çıkarmanın tam zamanı. İran'da Türk malına ciddi bir talep var. Ticaretin yanı sıra iş birliği, yatırım da önemli. 2005 yılında Türkiye ile İran arasında çifte vergilendirmenin önlenmesi ve yatırımların karşılıklı teşvikle korunmasıyla ilgili iki anlaşma yapıldı.Tercihli Ticaret Anlaşmasıyla da bu taçlandı. İki tarafın siyasi iradesi 30 milyar dolar ticaret hedefi gösteriyor ama maalesef 2012'den sonra ambargo koşulları ve ham madde fiyatları düşüşü nedeniyle ticaretimiz yarının altına düştü. Fakat bu aşılabilecek süreç."

İran'ın uluslararası ekosisteme giriş yaptığını aktaran Aygül, "İran Boeing'den 100 tane uçak siparişi verildi. Şubat ayında 118 Airbus için anlaşma yaptı, hazırlanıyor. Aynı şekilde geçen hafta Renault'un 8 milyar avroluk yatırımı kesinleşti. İran'ın şu ana kadar Avrupa, Rusya, Hindistan, Çin'le yaptığı anlaşmaların toplamı 200 milyar dolar civarında. Türk sanayicilerinin de finansman desteği alarak İran'da yerini alması önem arz ediyor." diye konuştu.

"Türk iş adamları aracıları ortadan kaldırıp İran'a direkt kendileri gelmeli"

İran Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Hamid Zadboom, Türkiye'nin ürettiği tekstil ürünlerinin İran'da rağbet gördüğünü belirterek, "Her iki ülkenin iş adamları da tekstilde iyi. Türk iş adamlarının bu konuda daha önde olduğu ortada. Türk malları İran'da çok beğeniliyor. Önceden bunlar çoğunlukla kaçak olarak geliyordu ama artık daha sistemli bir tekstil satın alma dönemi başlayabilir." diye konuştu.

İran piyasasıyla çalışmak için İran sanayisinin yakından incelenmesi gerektiğini aktaran Zadboom, Türk iş adamlarına İran'ı gezin çağrısında bulundu.

İran halkının 3'te 1'inin Türkiye'yi en az bir defa gördüğünü ifade eden Zadboom, "İranlılar Türkiye'yi geziyor ama Türk halkı ve iş adamları İran'a o kadar gelmiyor. Türk iş adamları aracıları ortadan kaldırıp İran'a direkt kendileri gelmeli, insanlarla tanışmalı." ifadelerini kullandı.

"20 milyar dolar tüketim hacmi varken bizim 1 milyar dolarda kalmamız çok geri kaldığımızı gösteriyor"

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Üyesi ve İHKİB Tahran Türk Ticaret Merkezi Komite Başkanı Ercan Hardal da, Türkiye'nin İran tekstil pazarında Avrupalıların gerisinde kaldığını belirterek, pazarla ilgili çalışmaların sürat kazanması gerektiğini söyledi.

Sektör paydaşlarının uzmanlaştığı konularda İran pazarında öncülük etmesi gerektiğini anlatan Hardal, "İHKİB olarak son 10 aylık dönemde toplam 14 milyar dolar gibi bir ihracatımız var. Burada İran'a da ciddi bir pay çıkarmak istiyoruz. Sektör paydaşlarından ve orada yeni iş yapmak isteyen girişimcilerimizden bize ulaşmalarını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

İran'ın hazır giyimde 20 milyar dolarlık tüketimi bulunduğunu aktaran Hardal, "Türk hazır giyimcileri ve tekstilcileri olarak biz 986 milyon dolarını karşılayabiliyoruz. Yani ham madde, kumaş ürünlerinde 1,9 milyon dolarken, hazır giyimde 986 milyon dolar, toplam 1 milyar dolar diyebiliriz ona ama bu çok iç açıcı bir şey değil. 20 milyar dolar tüketim hacmi, pazar varken bizim 1 milyar dolarda kalmamız çok geri kaldığımızı gösteriyor." bilgilerini verdi.

AA