Advertisement

Başbakan Binali Yıldırım, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıldırım, 16'da gerçekleşecek Ekonomik Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında dolar kuru dahil olmak üzere değerlendirmelerin yapılacağını, ekonomiyle ilgili alınması gereken kararların alınacağını açıkladı.

ABD Başkanlık seçimlerinin ardından küresel çapta dolardaki hareketlenmeye değinen Yıldırım, Türkiye'nin gerekli adımları atacağını belirtti.

Yıldırım, EKK'nin geniş kapsamlı olacağını ve 16'da gerçekleşeceğini kaydetti ve "Vatandaşlarımız rahat olsun, ekonominin temelleri sağlam" dedi.

Yıldırım, "Dolar kurundaki artış dahil olmak üzere bu konuları değerlendireceğiz. Ama vatandaşlarımız rahat olsun. Türkiye ekonomisinin temelleri sağlamdır. Birçok ülkenin ekonomik göstergelerinden çok daha iyi durumdayız. Yaşanabilecek olağanüstü gelişmelere karşı da tedbirsiz olmamızı bu şartlar gerektirmiyor. Alınması gereken kararlar nedir, onları alacağız" dedi.

Münbiç'teki PYD varlığı

Başbakan Binali Yıldırım, "Amerika ile sürekli temasımız var. Münbiç'teki PYD varlığının ortadan kaldırılması için başından beri mutabakatımız var. Her görüşmeden sonra bunu yapacaklarını ifade ediyorlar. Hala bunun tahakkuk etmesini bekliyoruz. Öyle ya da böyle çekilecekler" dedi.

Anayasa Metni

Yıldırım ayrıca, MHP'ye gönderilen anayasa metniyle ilgili olarak henüz bir cevap gelmediğini açıkladı.

CHP ile görüşme

Yıldırım, "Her zaman müzakere kapısı açıktır. Ülkemizin menfaati için her konuyu görüşürüz, konuşuruz. Aynı fikirde olmamız gerekmiyor ama görüşürüz, konuşuruz" dedi.