Advertisement
HABERLER ABONE OL

(Güncellendi 14:16)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Altın bizim için değişmez bir para ölçüsüdür" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu çağrımı geçen hafta yapmıştım. Tüm işadamlarıma seslenmiştim. Yastıkaltındaki Dövizlerinizi milli paraya altına yatırın demiştim. Altın bizim için değişmez bir para ölçüsüdür. Benim de alanım ekonomi biraz bilirim. Döviz baskı aracıdır. Karşılığı olmadan bastırılan para 100 milyarlarca dolar birilerine akmaktadır. Bizim bunu çözmemiz lazım. Niçin yastıkaltında bu karşılığı olmayan parayı saklayalım" dedi.

Erdoğan, "Zaman bu zaman. Dolarınızı euronuzu TL'ye çevirin. Bizi yıkmak isteyenlere karşı hemen TL'ye çevirmeliyim. Zarar edersek ne olur? Bak bu millidir, bunda bereket vardır. Zarar etmezsin. Öbürü emperyal mantığın bekçisidir. Bu para burada kalacaktır" şeklinde konuştu.

Erdoğan, "Faiz meselesini çözmemiz gerekiyor. Yalnızlığımı biliyorum ama mücadelemi sürdüreceğim, kararlıyım. Faizi önemli bir sömürü aracı olarak görüyorum, faizi emperyalist mantığın en önemli sömürü araçlarından biri olarak görüyorum ve faizi yatırımcıyı köşeye sıkıştırma aracı olarak görüyorum. Şu anda Türkiye'de en yüksek parayı kazanan reel yatırımcı değildir. En yüksek parayı kazanan finans sektöründe olanlardır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye memur maaşlarını ödeyememe tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Bu ülke IMF kapılarında birkaç milyon dolar için boyun büktüğü acı günleri yaşadı ama şimdi bizim IMF'ye borcumuz yok. Elhamdülillah şu anda Merkez Bankamızın döviz rezervi işlerimizi görüyor ama dikkatliyiz. Felaket senaryolarından bahsedenler o dönem paralarına para katmanın, krizi fırsata çevirmenin mutluluğunu yaşıyordu. Millet gelecek kaygısıyla kıvranırken bunlar sırça köşklerinde saltanat sürüyordu" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi ne yapıyorlar, burası çok önemli; Bakın bu kez Borsa, döviz, faiz bütün bu manipülasyonlar üzerinden bunu başarmaya çalışıyorlar. Maalesef basireti bağlı kimi iş adamları, dernekleri de bu sürece alenen destek oluyorlar. 28 Şubat dahil bu milletin iradesine yönelik tüm vesayet girişimlerinde ilk sırada saf tutmuş bir yapıdan başka türlü hareket etmesini beklemek elbette aşırı iyimserlik olur" dedi.

Erdoğan, "Putin'e dedim ki biz alışverişi yerli para ile yapalım. Ben ne alıyorsam Rus rublesiyle alayım sen de ne alıyorsan TL ile yap. Aynı şeyi Çin'e de söyledim. Makul kabul edildi. Merkez Bankalarına talimatları verdik. Bu yolla yapacağız. Yastığının altında ne varsa gel bunu altına yatır, TL'ye yatır. Piyasayı bununla düzenleyelim. O zaman ülkemiz milletimiz kazanacak" dedi.

Erdoğan, "Türkiye ekonomisi sağlam temeller üzerinde inşa edilmiştir. İş dünyasını teslim iddiasındaki derneklerin bu ülkeye karamsarlık pompalamaya hakkı yoktur. Osmanlı'da yüzde 900'e faizleri çıkardılar. Burada da 7 binin üzerine faizi çıkardılar. Bu millet bunu da aştı. Göreve geldiğimizde durum buydu. Türkiye memur maaşlarını ödeyememe ile karşı karşıya kaldı. IMF kapılarında boyun eğdiğimiz günler oldu. Merkez Bankamızın döviz rezervi işlerimizi görüyor. Krizi mutluluğa çevirenler var. Millet gelecek kaygısındayken bunlar sırça köşkünde rahatını sürüyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "14 yıldır hayata geçirdiğimiz reformlar ekonomisi krizlere, 15 Temmuz'daki gibi büyük fırtınalara karşı korudu. 15 Temmuz ertesinde 16 Temmuz'da benim milletim yastıkaltından 2.5 milyar dolar piyasaya sürdü. Şimdi bunun devamını bekliyorum. Son birkaç ay yaşanan dalgalanmaların etkisi geçicidir. Dünyanın en büyük ekonomileri bile yaşıyor. Amerika yaşamadı mı? Bunlar olmuyor diye bir şey yok" şeklinde konuştu.

Erdoğan, "Türkiye nasıl 2008 krizini rahat atlattıysa çok daha kısa sürecek çalkantılı dönemi de geride bırakacak. Döviz üzerinden kriz operasyonu yapılıyorsa, dövize bağımlılığımızı düşürmeliyiz. Kiralamalar, alımlar devlet olarak da ekonomi zirvesinde bağladık. TL üzerinden tüm ihaleleri gerçekleştireceğiz. Alımları neden döviz üzerinden gerçekleştirip dolara bağımlı hale getiriyoruz. Neden yastıkaltında ziynet eşyalarını ekonomimize kazandırmayalım" dedi.