FETÖnün firari 10 tepe yöneticisi için iade talebi

FETÖnün firari 10 tepe yöneticisi için iade talebi

FETÖnün firari 10 tepe yöneticisi için iade talepnameleri, ilgili ülkelere iletilmesi için Adalet Bakanlığına gönderildi

04 Aralık 2016 Pazar, 15:30 Güncelleme: 04 Aralık 2016 Pazar, 15:34

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) çatı davasını gören Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Togodan Brezilyaya, ABDden İngiltereye kadar farklı ülkelere kaçtıkları belirlenen örgütün üst düzey yöneticisi firari 10 sanık hakkında hazırlanan iade talepnameleri, ilgili ülkelere iletilmesi için Adalet Bakanlığına gönderildi.

Alınan bilgiye göre, terör örgütünün üst düzey yöneticilerinden, eski Koza-İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın İpek ve Talip Büyükün İngilterede, Nejdet Başaranın Hollandada, Cemil Kocanın Togoda, Hamdullah Bayram Öztürkün Brezilyada, Mehmet Ali Büyükçelebi, Ahmet Kurucan ve Ahmet Karanın ABDde, Ahmet Şahinalp ve Mehmet Ali Şengülün ise Almanyada bulundukları tespit edildi.

FETÖ çatı davasına bakan Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, bu belirlemeler ışığında, İpek ve Büyükün iadesi için İngiltere, Başaran için Hollanda, Koca için Togo, Öztürk için Brezilya, Büyükçelebi, Kurucan ve Kara için ABD, Şahinalp ve Şengül için ise Almanya adli makamlarına iletilmek üzere iade talepnamesi düzenlendi.

İade talepnameleri, ilgili ülkelere iletilmesi için Adalet Bakanlığına gönderildi.

İadesi istenen sanıklar

İadesi talep edilen sanıklardan Hamdi Akın İpek ve yakın aile bireyleri hakkında, "terör örgütü üyesi ve yöneticisi olmak, terör örgütü propagandası yapmak ve terörizmi finanse etmek" suçlarından soruşturma bulunuyor.

FETÖnün "Almanya imamı" olduğu iddia edilen Şahinalpin 2014te, "Hollanda imamı" olduğu iddia edilen Başaranın ise 1970den itibaren İzmirde oluşturulan örgütün çekirdek kadrosunda olduğu ve 2013te yurt dışına kaçtığı belirtiliyor.

Firari sanık Cemil Kocanın FETÖnün "Ankara imamı" olduğu belirtiliyor. KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin davanın da sanıkları arasında bulunan Kocanın, Ankaradaki FETÖ okullardan sorumlu olduğu ve 2014e kadar "Ankara il imamı" olarak faaliyet göstererek, iş adamlarından "himmet" adı altında yüklü miktarda para topladığı ifade ediliyor.

FETÖ çatı iddianamesinde Talip Büyükün "Kuzey Irak ve Ortadoğu imamı" olduğu ve örgütün finansmanında kilit rol oynadığı kaydediliyor.

Hamdullah Bayram Öztürkün "Molla" ve "Brezilya imamı" olduğuna yer verilen iddianamede, Kurucanın ise Fetullah Gülenden sonra örgüt için lider adayları arasında gösterildiği, Gülenin yeğeniyle evli olduğu ve örgüt adına "Molla" olarak faaliyet yürüttüğü bildiriliyor.

İddianamede sanık Ahmet Karanın ise örgüt içinde "tayin heyeti üyesi" olduğu ve "bir dönem örgütün mahrem hizmetlerden saydığı TSK, Emniyet ve MİTin imamlarının" kendisine bağlı olarak görev yaptığı belirtiliyor.

Sanık Büyükçelebinin örgüt içerisindeki sorumluluk alanının Ankara "imamlığı" ile başladığı, Eskişehir ve İzmir "imamlıkları" yaptıktan sonra "tayin heyeti" içerisinde faaliyet yürüttüğüne yer verilen iddianamede, Şengülün ise örgütün etkili isimlerinden olduğu ve "istişare heyeti üyesi" olarak görev yaptığı kaydediliyor.

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 98.991 0,53
USD/TRY 5,5858 -1,76
EUR/TRY 6,4311 -2,32
EUR/USD 1,1506 -0,59
FAİZ 26,52 -0,15
ALTIN/ONS 1.223,83 -0,09
BRENT 80,21 -1,47
Yukarı