Advertisement

Çelik ihracatı miktar bazında bu yılın 11 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,5 artışla 14,9 milyon tona yükselirken, değer bazında karşılığı 8,2 milyar dolar oldu.

Çelik İhracatçıları Birliği tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre Türkiye'nin miktar bazındaki çelik ihracatı bu yılın ocak-kasım döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,5 artışla 14,9 milyon tona ulaştı.

Sektörün aynı dönemde değer bazındaki ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10,5 düşüşle 8,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Çelik sektörünün direkt ihracatına diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde 11 aylık dönemindeki toplam çelik ihracatı; miktar bazında 15,7 milyon ton, değer bazında ise 10 milyar dolar oldu.

Ocak-Kasım dönemindeki çelik ihracatı bölgeler bazında incelendiğinde; liderliği 4,8 milyon tonla Orta Doğu sürdürdü. Söz konusu dönemde artış trendini devam ettiren Avrupa Birliği ülkelerine ihracat yüzde 26,5 yükselişle 3,2 milyon tona ulaştı.

Orta Doğu ve AB'yi 2,2 milyon tonluk ihracatla Kuzey Amerika ve yüzde 4 artışla 2,1 milyon tona ulaşan Kuzey Afrika ülkeleri izledi.

Söz konusu 11 aylık dönemde en fazla miktar artışı yaşanan ülkeler Yemen, İsrail, Mısır, İspanya ve Hollanda olurken, en fazla azalış ise Irak, Peru, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya ve Fas'a yapılan ihracatta gerçekleşti.

Bu yılın ocak-kasım döneminde en çok ihraç edilen çelik ürünleri sıralamasına bakıldığında; ilk sırada 6,4 milyon tonluk ihracat ile inşaat çeliğinin olduğu gözlendi. İnşaat çeliğini 1,8 milyon tonla yassı sıcak, 1,6 milyon tonla dikişli boru ve 1,3 milyon tonla profil takip etti.

Yılın 11 aylık ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında en çok artış yakalanan ilk üç ürün; yassı sıcak, filmaşin ve yassı soğuk olarak sıralandı.

Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre 2016 yılı kasım ayı ihracatı, miktarda bazında yüzde 11 artışla 1,3 milyon tona, değer bazında ise 12,1 artışla 742 milyon dolara yükseldi.

- "Tüm olumsuz koşullara rağmen ihracatımızı artırmayı başardık"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci , 2016 yılının son ayına girerken geçmiş on bir aylık dönemde karşı karşıya kalınan tüm olumsuz koşullara rağmen ihracatı artırmayı başardıklarını ifade etti.

Kasım ayı ihracatında yakaladıkları miktar bazında yüzde 11 ve değer bazındaki yüzde 12,1'lik artışın yıl sonu hedefi için kendilerine umut verdiğini belirten Ekinci, "Son dönemde döviz kurlarında yaşanan yükseliş ve belirsizlik ihracatçıları zorlayacak. Her ne kadar döviz kurundaki artış ihracat gelirini artırıyor gibi görünse de yüksek kur, iç talepte daralmaya yol açmakta ve firmalarımızın ithal girdi maliyetlerini artırmaktadır. Ayrıca firmalarımızın borç ve kredilerinin büyük kısmı Döviz bazlı olduğu için kur artışı, sektörün rekabetçiliğini olumsuz etkilemektedir. Temennimiz kurun kısa bir sürede düşüp normal bir seviyeye gerilemesidir." değerlendirmesinde bulundu.

Ekinci, Birlik olarak geçen ay sektörün ilk bağımsız merkezi olan Çelik Test ve Araştırma Merkezini açtıklarını anımsatarak, "Türkiye'nin lokomotif sektörleri arasında yer alan çelik sektörümüz ile otomotiv, makine imalat, gemi inşa, beyaz eşya ve çelik kullanan diğer sektörlerin gelişiminde önemli bir rol oynayacak olan ÇETAM'ın ülkemiz için önemli bir katma değer meydana getireceğine inanıyoruz." ifadelerine yer verdi.

AA