Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bölgede terör örgütü PKK mensuplarının saldırılarına ilişkin, "Çatışma yaşanan bütün bölgelerde en geç bir seneye kadar evi yıkılmış herkesin evini yapabilecek durumdayız." dedi.

Bakan Özhaseki, Nusaybin'de sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kanaat önderleri ve muhtarlar ile düzenlenen toplantının ardından yaptığı konuşmada, ilçede temizlik çalışmalarının hassasiyetle yürütülmesi nedeniyle evlerin yapımında gecikme yaşandığını söyledi.

Birçok yerleşim yerinde hasarları giderebilmek, insanların yaralarını tamir edebilmek ve yaralarını hafifletmek için çalışmaya başladıklarını belirten Özhaseki, "Çatışma yaşanan bütün bölgelerde en geç bir seneye kadar evi yıkılmış herkesin evini yapabilecek durumdayız. Birkaç ay sonra bazı ilçelerde evler teslim edilecek. Sur'da evi yıkılan vatandaşın evini 3 ay, İdil'de 5 ay sonra teslim edecek duruma getirdik." ifadelerini kullandı.

"BİR SENE SÜRMEDEN BÜTÜN BU FAALİYETLERİ BİTİRİRİZ"

Nusaybin'deki evlerin yapımına kısa sürede başlanılacağını vurgulayan Özhaseki, şöyle konuştu:

"Evleri yıkılan vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Bir taraftan da eski Nusaybin'in altyapısının tamamını değiştireceğiz. Sularını, arıtma tesislerini ve kanallarını yeniden yapacağız.Yeşil alanları ve yeni planladığımız yerlerde okul alanları, spor tesisleri, gençlik merkezleri ve taziye evleri gibi inşaa edeceğiz. Bir sene sürmeden bütün bu faaliyetleri bitiririz. Sonrasında karşılıklı olarak vatandaşlarımızla helalleşiriz."

Özhaseki, daha sonra beraberindekilerle 8 Mart Mahallesi'nde yapılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çocuk parkı ile Nusaybin Kentsel Dönüşüm İrtibat Ofisi'nin açılışını yaptı.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yaptığı ise Nusaybin'deki vatandaşlara katkı sunmaya çalıştıklarını belirterek, "Sayın bakanımızın öncülüğünde koşa koşa geldik. Ekibimiz kısa sürede başladı. İnşallah 40-45 günde 4 parkı bitirip hizmete sunacağız." dedi.

Ardından aynı mahallede engelli Aslan Karakaş'ın evini ziyaret eden Özhaseki, aile bireyleriyle sohbet edip çocuklara oyuncak dağıttı.

Özhaseki, Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğü ve AK Parti Nusaybin İlçe Başkanlığını da ziyaret etti.

HT