Advertisement

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Eğer Döviz üzerindeki dalgalanma, yani Türk lirasının değer kaybı, Türkiye ekonomisinin yapısal sorunlarından kaynaklanıyor olsaydı, durum oldukça ciddi olarak değerlendirilebilirdi. Ama büyük oranda Türkiye dışındaki gelişmelerden ve özellikle de döviz üzerindeki birtakım spekülasyonlardan kaynaklanan nedenlerle Türk lirası değer kaybetmiş oldu. Şimdi vatandaşlarımız tam bir seferberlik ruhuyla bu kampanyaya destek veriyorlar ve önümüzdeki günlerde ümit ediyoruz ki Türk lirası hak ettiği seviyelere gelecektir." dedi.

"ALGI OPERASYONLARININ BİR PARÇASI OLMAMAK LAZIM"

Ekonomideki gelişmelere ilişkin de açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra yaptıkları birçok toplantıda, FETÖ’nün insan hakları ihlalleri iddiası ve ekonomide algı operasyonlarına yönelebilecekleri tespitlerini yaptıklarını anlattı.

Kurtulmuş, FETÖ’nün hemen uluslararası alandaki networklerini harekete geçirerek olağanüstü hal sırasında açığa alınanları bahane ederek, “FETÖ mağdurları” edebiyatı üzerinden bir algı operasyonu oluşturulmaya ve Türkiye’de insan hakları ihlallerinin ayyuka çıktığı, insan haklarına dikkat ile riayet edilmediğinin uluslararası alanda anlatılmaya başlandığını aktardı.

Bunun, tam bir algı operasyonu olduğunu ifade eden Kurtulmuş, şöyle dedi:

“Maalesef bu algı operasyonuna birtakım destekler de buldukları ifade edilebilir. Ancak bu süreçte hükümetimizin son derece titiz olduğunu, devletten bu FETÖ eşkıyalarını temizlerken hiç kimseye haksızlık yapmamak için kılı kırk yararak bu süreci yönettiğimizin, bir kere daha altını çizmek isterim. Böyle olduğu için itirazlarında haklı görülenler, yine KHK’larla görevlerine iade ediliyor. Ancak, FETÖ mağdurları kavramı üzerinden oluşturulmaya çalışılan bu algı operasyonlarının bir parçası olmamak lazım. Evet, herhangi bir şekilde mağduriyet varsa bunlar giderilmektedir ama kusura bakmayın, eğer bir mağdurdan bahsedeceksek 248 şehidimiz ortadadır, 2 bin 100’ün üzerinde gazimiz ortadadır, 79 milyon vatandaşımız ise uçurumun kenarından dönmüştür. Eğer bir mağduriyetten bahsedeceksek topyekun Türkiye Cumhuriyeti, darbenin kenarından dönmüştür. Buradaki bu operasyonlara dikkat edilmesi gerektiğinin de bir kere daha altını çizmek isterim.”

"ÇOK ŞÜKÜR BUGÜN İTİBARIYLA 3.39'A DÜŞTÜ"

Kredi derecelendirme kuruluşlarının bazılarının, hiçbir gerekçe ortada yokken ve ekonomik rasyonelite üzerinde böyle bir yorum yapmak mümkün değilken, Türkiye’nin notunu durağana çevirdiklerini hatırlatan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, bunun yapılmakta olan algı operasyonunun bir parçası olduğunu belirtti.

Kurtulmuş, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere herkesin bu konuyla ilgili gerekli siyasi açıklamaları yaptığını ve bu algı operasyonun savuşturulduğunu aktararak, şunları ifade etti:

"Yine bu süre içerisinde milletimizin darbeden sonra 13 milyar dolar parasını getirip dövizlerini bozdurdu, Türk parası olarak bunu piyasaya sürmüş oldu. Arkasından kurlar üzerinden birtakım oynamalar, oynaklıklar ortaya çıktı. Birtakım operasyonlarla yeniden ‘Türkiye ekonomisi çözülüyor, dağılıyor’ algılarının oluşturulmaya başlandığını gördük. Çok şükür bugün itibarıyla 3.39’a düştüğünü televizyondaki alt yazılarda gördüm. Vatandaşlarımız, sayın Cumhurbaşkanımızın çağrılarına uyarak hassasiyetle ellerindeki dolarları bozduruyor. Vatandaşlarını dövizlerini bozdurarak Türk lirasının değer kaybının önlenmesi için piyasaları rahatlatacak bir çaba içerisindeler. Bir kere daha çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşları da döviz üzerinden yaptığı işlemlerini Türk lirası üzerinden yapma kararı alıyorlar, bunlar yavaş yavaş her kurum kendince önceliklerini ortaya koyarak, döviz üzerinden yapılan işlemlerini Türk lirası üzerinden yapma kararlığını kamuoyu ile paylaşıyorlar. Bunun da ümit ediyorum ki döviz üzerindeki dalgalanmaya bir son vereceğini ve Türk lirasının normal seviyelerine geleceğini sizlerle paylaşmak isterim. Eğer döviz üzerindeki dalgalanma, yani Türk lirasının değer kaybı, Türkiye ekonomisinin yapısal sorunlarından kaynaklanıyor olsaydı, durum oldukça ciddi olarak değerlendirilebilirdi. Ama büyük oranda Türkiye dışındaki gelişmelerden ve özellikle de döviz üzerindeki birtakım spekülasyonlardan kaynaklanan nedenlerle Türk lirası değer kaybetmiş oldu. Şimdi vatandaşlarımız tam bir seferberlik ruhuyla bu kampanyaya destek veriyorlar ve önümüzdeki günlerde ümit ediyoruz ki Türk lirası hak ettiği seviyelere gelecektir. Bu anlamda da bu ekonomik algı operasyonlarını da bir şekilde sonlandırmış olacağımızı ifade etmek isterim."

HT