Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

ABD'de yılın ikinci geçici bütçe tasarısı, federal kurumların finansman yetersizliği nedeniyle kapanmasına bir saatten az süre kala Kongre'den geçti.

ABD Senatosu, federal hükümet faaliyetlerini 28 Nisan 2017 gecesine kadar finanse edecek geçici bütçe tasarısını 36'ya karşı 63 oyla kabul etti.

Washington saatiyle 23.00 sularında yapılan oylamanın, gece yarısından önce gerçekleştirilememesi ya da tasarının reddedilmesi, Amerikan federal hükümetinin 13. kez kapanmasına neden olacaktı.

Hafta içinde Kongre'nin diğer kanadı Temsilciler Meclisinden geçen bütçe tasarısı, son olarak ABD Başkanı Barack Obama'nın imzasına sunulacak. Obama'nın imzasıyla yasalaşacak ikinci geçici bütçe ile federal kurumların faaliyetlerini 28 Nisan gecesine kadar sürdürmesi garantilenecek. ABD Kongresi, 9 Aralık Cuma gününe kadar geçerli olan ilk geçici bütçe tasarısını ise 28 Eylül'de onaylamıştı.

Tehlike sürüyor
Hükümetin kapanma tehlikesinin ortadan tamamen kalkması için 2017 bütçesinin Kongre'den 28 Nisan gecesine kadar geçmesi gerekiyor. Bu durum, ABD'nin 45. Başkanı seçilen Donald Trump'ın ilk 100 gününde çetin pazarlıklar yaşanacağı anlamına geliyor. Trump yönetiminin federal harcamaları azaltmaya yönelik taahhütlerinin, Demokrat Kongre üyelerinin muhalefeti ile karşılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Federal mali yılın 1 Ekim'de başlayıp 30 Eylül'de sona erdiği ABD'de hemen her sene yaşanan bütçe krizleri, hükümetin en son 2013'te olmak üzere toplamda 12 kez kapanmasına neden olmuştu.

AA