Advertisement

İtalya'nın en büyük bankası UniCredit SpA, sermaye rasyolarını ve karlılığını güçlendirmek için bedelli sermaye artırımı yoluyla 13 milyar euro sermaye artırmayı, kötü kredilerini satmayı ve maliyetlerini düşürmeyi planlıyor.

Milan merkezli banka Salı günü yaptığı açıklamada, UniCredit 2019 yılı itibariyle 4.7 milyar euroluk net kar hedeflediğini bildirdi. Bankanın 3 yıllık stratejisine göre, banka 1.7 milyar euroluk maliyet azaltıcı önlemler hedeflemesi kapsamında 6.500 çalışanıyla daha yollarını ayırabilir.

UniCredit CEO'su Jean Pierre Mustier, Temmuz ayında göreve geldiğinden bu yana, giderek artan sorunlu krediler, rekor düşük seviyedeki faiz oranları ve İtalya'nın 2. Dünya Savaşı'ndan beri yaşadığı en uzun resesyon ile karşı karşıya kaldı. Banka, en son Avrupa bankacılık stres testinde, finansal sistem için önemli adledilen bankalar arasında en küçük sermaye tamponuna sahip bankaydı.

UniCredit hisse senetleri bu yıl değerinin yarısını kaybederek Pazartesi günü itibariyle Milan'da 2.424 euro'dan işlem gördü. Bu fiyata göre bankanın değeri 15 milyar euro civarına denk geliyor.