Advertisement

Başbakan Binali Yıldırım, TBMM'deki 2017 Bütçe Görüşmeleri kapanış oturumunda konuşma yaptı.

Başbakan Yıldırım, Musul'un ve Telafer'in DEAŞ terör örgütünden temizlenmesiyle birlikte, bazı Şii milis gruplarca bir etnik katliamın ve demografik yapının değiştirilmesine yönelik faaliyetlerin önüne geçmek gerektiğine dikkati çekerek, "Bu konu bizim kırmızı çizgimizdir. Musul Musulluların olmalıdır, Telafer'deki yapı asla değiştirilmemelidir" dedi.

Başbakan Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye olarak, Suriye'nin toprak bütünlüğü ile ilgili herhangi bir sorunumuz yoktur. Suriye Suriyelilerin olmalıdır. Yarım milyondan fazla korumasız insanın kanına giren rejimin hayatiyetini sürdürmesi Suriye'de mümkü değildir. Mutlaka oluşacak yeni yönetimin Suriye'yi teşkil eden bütün etnik yapıları temsil edecek şekilde oluşturulması ve tekrar bir istikrarsızlığa sürüklenmemesi en büyük hedefimizdir."

"Dediğimiz çok basittir; bir terör örgütünü kullanarak bir başka terör örgütünü yok etmeye çalışmak, olabilecek en büyük basiretsizliktir." diyen Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:

"Peki yok ettiğiniz DEAŞ'tan sonra o terör örgütünü yok etmek için hangisini kullanacaksınız? El Kaide'yi bitirmek için Taliban'ı kullandınız, şimdi Taliban başınıza bela oldu; onu nasıl yok edeceksiniz? Onun için yol yakınken inşallah Amerika'nın yeni yönetimi bu fahiş hatadan dönecek ve yıllardır dost ve müttefiki olan Türkiye'nin bu uyarılarına erken kulak verecektir diye düşünüyoruz."

Kıbrıs meselesi

Başbakan Binali Yıldırım, "Kıbrıs'ta çözüm olacaksa bu çözüm mutlaka adil yönetişim, dönüşümlü başkanlık, iki tarafın haklarına, hukukuna, mülkiyet haklarına saygı göstereceği ve Türkiye Cumhuriyetinin etkin garantörlüğünü temin edecek çözüm olmalıdır." ifadelerini kullandı.

AA