Advertisement

ABD Merkez Bankası'nın geçen hafta bir yıl sonra ilk kez faiz artırmasının ardından gözler TCMB'nin gelecek haftaki kararına çevrildi.

Fed'in faiz artırımı, küresel risk iştahında azalma, doların tüm dünyada güçlenmesi ve TL'de yaşanan değer kaybıyla Merkez Bankası'nın geçen ay başladığı faiz artışlarına bu ay da devam edebileceği belirtiliyor.

TCMB Kasım ayı toplantısında politika faizini %7.50'den %8'e, faiz koridorunun üst bandını %8.25'ten %8.50'ye yükseltmişti. Faiz koridorunun alt bandı %7.25'te tutulmuştu.

- "DÖVİZ KURU HAREKETLERİ RİSK OLUŞTURUYOR"

TCMB, döviz kuru hareketlerinin enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturduğunu, bu gelişmelerin beklentiler ve fiyatlama davranışları üzerindeki olumsuz etkisini sınırlamak amacıyla parasal sıkılaştırmaya gidildiğini bildirmişti.

Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, Bloomberg HT'ye Fed sonrası Merkez Bankası'nın atacağı adımların Türk Lirası'ndaki harekete bağlı olduğuna dikkat çekti. Cömert, "Burada anahtar Türk Lirası'nın nereye gideceği. 8 Kasım sonrası TL en çok değer kaybeden ikinci para birimi. Eğer bu sürerse Merkez Bankası faiz politikasını buna göre ayarlayabilir" diye konuştu.

Dolar/TL yurtiçinde siyasi ve jeopolitik gelişmeler ve Fed beklentileriyle 2 Aralık'ta 3.59'a kadar yükselerek tarihi zirveleri görmüş, ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "TL'ye dönün" çağrılarıyla 3.35'lere çekilmişti. Dolar/TL Fed kararıyla 3.46'lardan 3.54'lere kadar tırmanmış, Cuma gününü '3.50'li seviyelerden tamamlamıştı.

Uzmanlar Merkez Bankası'nın bu hafta faiz konusunda adım atmamasının TL'de değer kaybının sürmesine neden olabileceğini belirtiyor.

Merkez Bankası'nın faiz kararı 20 Aralık Salı günü saat 14:00'te açıklanacak.