Advertisement

Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezinde CHP Gençlik Kolları tarafından düzenlenen Umut Kongresinde konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Başkanlık sistemi tartışmalarına dair değerlendirmelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu, iktidarın ABD'dekinden farklı bir sistem getirmeye çalıştığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Güney Amerika modellerindeki gibi bir Başkanlık sistemi de değil. Gayri milli bir Başkanlık sistemi gelecek, milli değil. Bir kişiye, bütün ülke teslim edilmek isteniyor. Valiyi o tayin edecek, milletvekilini, büyükelçiyi, hakimi, savcıyı o belirleyecek. Böyle bir sistem, dünyada yok. Türk tipi başkanlık sistemi diyorlar. Bütün Türk tarihine bakın, böyle bir sistem yoktur. Gayri milli bir sistemi, bu topluma dayatmak istiyorlar. Bunu, gayet rahatlıkla her yerde söyleyebilirsiniz.

Bizi, uygar dünyadan koparacak olan bir rejim değişikliğine biz izin vermeyeceğiz. Bu ülkenin geleceği için ve çocuklarımıza daha güzel bir Türkiye bırakmak için izin vermemekte ve bunun mücadelesini vermekte kararlıyız. Size, bu ülkenin insanlarına borcumuz var.

Cumhuriyet, onların düşündüğü gibi kurulmadı. Altın tabak içinde cumhuriyet bize ikram edilmedi. Cumhuriyeti kuranların, hangi bedelleri ödediğini biz gayet iyi biliyoruz. Şimdi, rejimi değiştirerek, cumhuriyeti kaldırarak, adı sözde sadece cumhuriyet olacak bir dikta yönetimini getirmek istiyorlar. Ne dikta, ne darbe, yaşasın demokrasi. bunu savunuyoruz."

- "Teröre karşı dik durursak, terör belasından bu ülkeyi kurtarırız "

Kılıçdaroğlu, kimden gelirse gelsin, amacı ne olursa olsun teröre hep birlikte onurla karşı durulacağını ve terörle mücadele edileceğini söyledi. Terörün, bir insanlık suçu olduğunu hep birlikte haykırılacaklarına vurgu yapan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Güçlü olursak, birlikte olursak, teröre karşı dik durursak, terör belasından bu ülkeyi kurtarırız. Gencecik, fidan gibi çocukları babaları toprağa veriyor. Bir babanın çocuğunu toprağa vermesi, hayatının en büyük acısıdır. Bu, acıdan Türkiyeyi kurtarmak lazım ve kurtarırken de akılla, mantıkla, birikimle mücadele edeceğiz.

Bizi kaygılandıran, Türkiyenin yakın tarihini dahi bilmeyen bir kadro tarafından Türkiyenin yönetilmesidir. Yakın tarihi diyorum, Osmanlı tarihini zaten hiç bilmiyorlar. Türkiyenin Ortadoğu bataklığına sürüklenmesini, bugün Türkiyeye terör olarak dönmesini hep birlikte düşünmek zorundayız. 30 kişinin, 40 kişinin, 103 kişinin hayatını kaybettiği terör olaylarından sonra bir siyasi sorumlu ortaya çıktı mı? Bu, bizim demokrasi eksikliğimizi gösteriyor. Nerede, hangi yanlışları yaptık, bunu sorgulamamız gerekiyor."

AA