Advertisement

(21:44'te güncellendi)

Küresel piyasalar, 2016'nın son işlem haftası başlarken temkinli. Yen ve hazine tahvili gibi güvenli liman varlıkları en çok kazananlar oldu. 

Dolar, altı haftalık yükselişinin ardından yen karşısında değer kaybederken İsviçre frangı, Türkiye'de Rus Büyükelçisi'ne düzenlenen suikast hakkında çıkan raporun jeopolitik gerilimi artırmasının ardından değer kazandı. Türk Lirası geriledi. S&P 500 Endeksi, düşük bir işlem hacmiyle birlikte yükselmeden önce kazançlarını sildi. Altın, üç hafta içerisinde ilk arka arkaya kazançlarına yöneldi. 10 yıl vadeli hazine tahvili getirileri 6 baz puan düşerek yüzde 2.53'e indi.

Türkiye'de meydana gelen olay, piyasalarda defansif hassaslığı artırdı. Yatırımcılar, Bloomberg Dolar Spot Endeksi'nin 2008'den bu yana olan en iyi çeyreğini sürdürmesi ve ABD hisselerinin rekor zirveleri etrafında dalgalanmasıyla yılı elde ettikleri kazançlarla sona erdirmeye hazır. Piyasalar Cuma günü Çin donanmasının Güney Çin Denizi'nde bulunan ABD'ye ait insansız denizaltı aracına el koymasının ardından karışık seyretmişti. Yıl sonu tatili yaklaşırken Pazartesi günü işlem hacmi daha da geriledi.

*S&P 500 Endeksi, New York saatiyle 12:59'da yüzde 0.3 yükselerek 2,263.61'e geldi.
 
*Stoxx Europe 600 Endeksi, maden hisseleriyle yüzde 0.1 geriledi. 

*Dolar, altı hafta boyunca elde ettiği kazançların ardından yen karşısında yüzde 1 değer kaybederek 116.72'ye geldi. 

*10 yıl vadeli hazine tahvili getirileri, Perşembe günü 2014 Eylül'ünden bu yana olan en yüksek seviyesine çıkmasının ardından yüzde 2.54'e düştü.  

(21:44'te güncellendi)