Advertisement

Fed'in faiz artışı ve 2017 faiz artış beklentilerinin 3'e çıkmasıyla küresel piyasalardaki yükselişe paralel geçen hafta 3.54'e kadar yükselen Dolar/TL yeni haftaya sakin seyirle başladı.

Kur saat 11:22'de 3.5024'ten işlem görüyor.

Bugün yurtiçinde kritik bir veri akışı bulunmazken akşam saatlerinde Fed Başkanı Janet Yellen University of Baltimore'da konuşma yapacak. Uzmanlar Yellen'dan yeni bir mesaj beklenmediğini, bu nedenle konuşmanın piyasaya etkisinin sınırlı kalabileceğini belirtiyor. 

TCMB FAİZ ARTIRACAK MI?

Piyasalar için bu hafta TCMB'nin yarınki faiz kararı en önemli gündem maddesi olacak. Fed'in faiz artırımı, küresel risk iştahında azalma, doların tüm dünyada güçlenmesi ve TL'de yaşanan değer kaybıyla Merkez Bankası'nın geçen ay başladığı faiz artışlarına bu ay da devam edebileceği belirtiliyor.

DNG Danışmanlık Stratejisti Fatih Keresteci, yolladığı bir notta MB'den ölçülü faiz artışının kurda 3.40'lara doğru çekilmeyi sağlayabileceğini belirterek, "Merkez Bankası faiz oranlarında değişikliğe gitmezse 3.55 ve üzeri görülebilir" değerlendirmesini yaptı. 

TCMB Kasım ayı toplantısında politika faizini %7.50'den %8'e, faiz koridorunun üst bandını %8.25'ten %8.50'ye yükseltmişti. Faiz koridorunun alt bandı %7.25'te tutulmuştu.

Bloomberg HT'ye TCMB ve dolar beklentilerini anlatan uzmanlar faiz artışı olmasa da kurda yeni rekorlar görülmeyeceğini belirtiyor.