Advertisement

Malezya ringgiti, yatırımcıların gelişmekte olan piyasa varlıklarını satmaya devam etmesiyle ve geçtiğimiz ay para birimi spekülatörlerine karşı alınan tedbirlerin sermaye çıkışlarını hızlandırmasıyla Asya finansal krizinden bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Ringgit dolar karşısında yüzde 0.1 kadar gerileyerek 4.4805 seviyesini gördü. Bu seviye, Bloomberg'in yerel banka verilerinden derlediği verilere göre, Ocak 1998'den bu yana görülmemiş bir seviyeydi. Ringgit daha sonra Kuala Lumpur saatiyle sabah 9:52'de dolar karşısında kayıplarının bir kısmını geri aldı.

Ringgit ABD seçimlerinden bu yana yüzde 6'nın üzerinde değer kaybetti. ABD'nin yeni başkanı seçilen Donald Trump'ın uygulayacağı maliye politikalarıyla ABD enlfasyonunu artıracağı beklentisinin bölgeden sermaye çıkışını hızlandırırken, Malezya ringgiti gelişmekte olan Asya ülkeleri para birimleri arasında en büyük kaybı yaşayan para oldu. Malezya varlıklarına yönelik algı, ülkede Kasım ayında teslimatsız vadeli işlem faaliyetlerinin kısıtılanmasına yönelik adım ile birlikte kötüleşti.

Singapur'da Mizuho Bank Ltd. kıdemli ekonomisti Vishnu Varathan, "Nakit göstergelerinde görece değişim bir kaç nedenin birleşmesiyle oluştu. Tahvillerde yüksek yabancı pozisyonunun satılması, yatırımcıların Döviz piyasasındaki kontrollerden korkması ve mevcut siyasi riskler" dedi.