Advertisement

Goldman Sachs'ın Cuma günü yayınladığı raporda, TCMB'nin finansal koşulları mümkün olduğunca gevşek tutmasının beklendiği belirtildi. Goldman Sachs ekonomistleri, Türk lirasında zayıflama ve geçici olarak daha yüksek enflasyon pahasına da olsa TCMB'nin finansal koşulları olabildiğince gevşek tutacağını düşünüyor.

Aralarında Clemens Grafe'nin de bulunduğu Goldman Sachs analistleri, Salı günü gerçekleşecek toplantıda TCMB'nin gecelik borç verme faizi ve haftalık repo faizi oranlarını değiştirmeyeceğini düşünüyor. Bloomberg News anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi gecelik borç verme faizinde 25 baz puan artırım yapılacağı yönündeydi.

Goldman notunda, "Türkiye'nin zayıf noktası dış denge ve düşük tasarruf oranı olmaya devam ediyor. Döviz kurundaki değer kaybı bu meselelere hitap etmekte bir nebze yol katedebilir. Bu stratejinin bir riski, para birimi uyumsuzlukları varlık kalitesinde sert bir düşüşe ve bankaların kredi vermekte isteksiz davranmalarına neden olabilir" denildi.

Raporda, bankaların kredi vermekte isteksiz davranma riskine hükümetin Aralık ayı başında kredi garantisi paketiyle cevap verme girişiminde bulunduğu belirtildi.