Advertisement

BloombergHT Araştırma Bölümü'nün Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alacağı faiz kararına ilişkin düzenlediği anketin sonuçları belli oldu.

6'sı yabancı, 13'ü yerli ekonomist olmak üzere; toplamda 19 kurumun katıldığı ankete göre politika faizi ve üst bantta 25'er baz puan faiz artırımı beklenirken alt bantta değişiklik beklenmiyor.

Merkez Bankası son toplantıda politika faizini %7.50'den %8'e, faiz koridorunun üst bandını %8.25'ten %8.50'ye yükseltti. Faiz koridorunun alt bandı  %7.25'te kaldı. Merkez Bankası'nın faiz kararı bugün saat 14:00'te açıklanacak.BU HABERE YORUM YAZ
 
20 Aralık 2016 Salı, 11:42 Misafir Hiçbir yorumu yayınlamıyorsunuz gerçi ama yine de yazalım. Gerek Amerika - Çin arasındaki gerginlik, gerekse Avrupa'da dün yaşanan terör olayları, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri üzerindeki baskıyı çok az da olsa kısa vadede hafifletti. Bu sebeplerden dolayı 2016'nın son toplantısında TCMB'nin faiz artırışını pas geçmesi ihtimali dünden bu güne kuvvetlenmiş gözüküyor.
20 Aralık 2016 Salı, 11:39 Misafir Hiçbir yorumu yayınlamıyorsunuz gerçi ama yine de yazalım. Gerek Amerika - Çin arasındaki gerginlik, gerekse Avrupa'da dün yaşanan terör olayları nedeniyle, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri üzerindeki baskı çok az da olsa kısa vadede hafiflemesi yönünde etki etti. Bu sebeplerden 2016'nın son toplantısında TCMB'nin faiz artırışını pas geçmesi ihtimali dünden bu güne kuvvetlenmiş gözüküyor.
19 Aralık 2016 Pazartesi, 14:07 Misafir Arttırsa da, arttırmasa da dolar yılı aynı noktada bitirecek. O zaman neden arttırsın?