Advertisement

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Birleşmiş Markalar Derneği'nin (BMD) "Mağaza kiraları uygun kurla TL'ye döndürülsün" talebini desteklediklerini belirterek, AVM yöneticilerine bu konuda çağrıda bulundu.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Tanrıverdi, mevcut uygulamanın faturasının sadece markalara değil, yakın gelecekte imalatçılara da çıkacağını kaydederek, halen Döviz üzerinden kira alan AVM yönetimlerine, "Değer zinciri daha fazla zarar görmeden TL’ye dönün." çağrısında bulundu.

Perakendenin, imalatçılar, markalar ve AVM'ler olmak üzere üç temel ayağının bulunduğunu hatırlatan Tanrıverdi, üçlü sacayağının birinin zarar görmesinin diğerlerini de olumsuz etkileyeceğinin altını çizdi.

Tanrıverdi, ülkenin zor bir dönemden geçtiğini ve bu sıkıntılı süreçte ekonominin tüm aktörlerinin ellerini taşın altına koymaları ve fedakarlıkta bulunmaları gerektiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Kurların aşırı yükselmesi nedeniyle dövizle kira ödeyen markalarımızın üzerinde yoğun bir baskı oluştuğunu hep beraber gözlemliyoruz. Çoğu en az 20-30 yıllık emeğin ürünü olan markalarımızın karşı karşıya bulunduğu sorun değer zincirinin diğer halkalarında da istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bugün markalarımızın yaşadığı sürecin yakın gelecekte imalatçılara da yansımaları olacak. Bu nedenle İHKİB olarak, BMD'nin 'Mağaza kiraları uygun kurdan TL'ye döndürülsün' talebini destekliyoruz. Halen dövizle kiralama yapan AVM yönetimlerinin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da sık sık dile getirdiği gibi bir an önce uygun kurdan TL'ye dönmelerini istiyor ve bekliyoruz."

Tanrıverdi, herkesin el ele vermesi gerektiği bu zorlu süreçte AVM yönetimlerinde de sağduyunun galip geleceğine inandığını sözlerine ekledi.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
19 Aralık 2016 Pazartesi, 14:46 Misafir Kazanırken niye TL ye dönelim demiyordunuz???