Advertisement

AB’nin düzenleyici kurumları Apple’ın İrlanda ile sağladığı tartışmalı vergi anlaşmasını hukuksuz ilan etmiş ve rekor bir ceza talep etmişti.

Teknoloji devi şirket kendilerinin özel olarak seçildiğini ve "uygun bir hedef" olarak görüldüğünü söylüyor.

İrlanda da ülkenin ulusal güvenliğine müdahelede bulunulduğu gerekçesiyle AB’ye itirazda bulunmayı planlıyor.

Apple’ın Avrupa merkezi İrlanda’da bulunmakta. İrlanda’da standart kurumlar vergisi oranı ise yüzde 12.5 olarak uygulanıyor. Fakat Avrupa Komisyonu geçtiğimiz yaz içerisinde, İrlanda’nın Apple’ın diğer işletmelerden daha az vergi ödemesine imkan sağlayarak, vergi oranının yüzde 1’e kadar inmesine müsaade ettiğini açıklamıştı.

İrlanda Maliye Bakanlığı yaptığı sert açıklamada Avrupa Komisyonu’nun "ilgili bilgileri ve İrlanda yasalarını yanlış anlamış olduğunu" bildirdi. Açıklamada İrlanda’nın Apple’a herhangi bir vergi iyiliğinde bulunmadığı ve hiçbir devlet yardımı sağlanmadığı açıklamıştı.

Apple'ın genel hukuk danışmanı Bruce Sewell da yaptığı açıklamada komisyonun İrlandalı yetkililerin görevlendirdiği vergi uzmanlarını gözardı ettiğini söyledi. Sewell Apple’ın özel olarak seçildiğini ve sansasyonel bir dava yaratılmaya çalıştığını iddia etti.

Geçtiğimiz sene içerisinde 53 milyar dolar net kar sağlayan Apple’ın davayı kaybetse de rekor cezayı ödemekte zorlanmayacağı bildiriliyor.

Avrupa Birliği ülkelerinde karlı vergi anlaşmaları yapmakla ilk kez suçlanan şirket Apple değil. Geçtiğimiz yıl Avrupa Komisyonu Hollanda-Starbucks ve Lüksemburg-Fiat vergi anlaşmaları dolayısıyla şirketlere 30’ar milyon euro vergi iadesi cezası vermişti.

HT