Advertisement

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'da Rus Büyülkelçi Andrey Karlov'a düzenelnen suikasten ilişkin konuştu. İşte o açıklamalar: 

"Rusya-Türkiye ilişikilerini hedef almıştır. Ama hem Rusya tarafından hem biz de aynı şekilde bunu vurguluyoruz. bu tyür alçak saldırılar bizim ilişkilerimizi bozamaz. Rusya-Türkiye ortaklığının bölge için önemini biliyoruz. Sadece iki ülke için değil. Son günlerde Halep'ten insanların kurtuarılması ve siyasi çözüm çabalarımız herkes tarafından görüldü. Rus halkı da gördü, bizim vatandaşlarıız da gördü. Rusya'nın tuytumunu takdir ettiğimizi de vurguluyoruz. Bu saldırı gerçekten iki ülkenin işbirliğin bozmaya yöneliktir. Büyükelçi Karlov'un ailesine başsağlığı diliyorum. Başta dostum Sergey Lavrov olmak üzere Rus Dışişleri Bakanlığı camiasına da başsağlığı diliyorum. Dost Rus halkına da başsağlığı diliyorum."

"Andrey Karlov iyi bir diplomattı. Zor günlerde bile ikili ilişkilerin gelişmesi için çok çaba sarfetti. Gerçek bir diplomat olduğunu herkese gösterdi. En son Tataristan Cumhurbaşkanı'nın Ankara'ya ziyareti sırasında bakanlığıma da geldi. Kişisel bir dosttu. Çok üzgünüm."

HT