Advertisement

Japonya Merkez Bankası (BOJ), Donald Trump'ın seçim zaferinden sonraki ilk toplantısında,  ekonomiye ilişkin değerlendirmesini yükseltti ve para politikasını değiştirmedi. BOJ'un kısa ve uzun vadeli faiz hedeflerini değiştirmeme kararı, Bloomberg'in anketine katılan 39 ekonomistin tümünün tahminidoğrultusunda gerçekleşti.

BOJ, ihracattaki yükseliş, iş dünyası güvenindeki iyileşme ve özel tüketimdeki güçlü seyir ile birlikte, ılımlı toparlanma trendinin süreceği tahmininde bulundu. Ancak enflasyon beklentileri zayıflama sürecinde kalmaya devam ediyor ve Çin ve ABD ekonomilerindeki gelişmeler, Brexit ve jeopolitik belirsizlkler  ekonomik görünüm için risk oluşturuyor.

Analistlerin büyük bölümü, Trump'ın seçim zaferinin yende güçlü bir düşüşe sebep olması ve enflasyonun artması için ilave adımlaa gidilmesi yönündeki baskıları azaltmasından önce dahi, BOJ'un önümüzdeki aylarda, kısa ve uzun vadeli faiz hedeflerini değiştirmeyerek beklemede kalacağı görüşüne sahipti. Ekonomistlerin çoğunluğu, BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda'nın görevinin sona ereceği Nisan 2018'den önce, politika yapıcıların harekete geçmesini beklemiyor.

Dikkatler şimdi, BOJ'un küresel tahvil satış dalgası ile birlikte faizlerde görülen artışı kontrol altına alma yönünde atacağı adımlara çevrildi.