Advertisement

Küresel piyasalar genel olarak pozitif bir seyir izlerken, yurt içinde bugün açıklanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararının piyasaların odak noktasında olacağı belirtiliyor.

Yurt içinde, bugünkü TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak faiz kararının piyasaların odak noktasında olduğu belirtiliyor. Analistler, dün akşam Rusyanın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlovun silahlı saldırı sonucu öldürülmesi sonrasında piyasalarda oluşabilecek negatif etkinin taraflardan gelen sağduyulu açıklamalarla sınırlanacağını kaydederek, BIST 100 endeksinin 77.700 seviyesinin direnç, 76.000 seviyesinin destek konumunda olduğunu dile getirdi.

AA Finansın gerçekleştirdiği ankete göre, ekonomistlerin çoğunluğu TCMBnin bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında (politika faizi) ve marjinal fonlama oranında (faiz koridorunun üst bandı) artış bekliyor. Ankete katılan 22 ekonomistin 14ü yüzde 8 olan politika faizinde 25 ila 50 baz puan artış olacağını öngörürken, yüzde 8,50 olan faiz koridorunun üst bandında 25 ila 50 baz puan artış olacağını tahmin eden ekonomist sayısı 15 oldu.

Ayrıca, ekonomistlerin 20si yüzde 7,25 olan faiz koridorunun alt bandında değişiklik beklemezken, 2 ekonomist ise 25 baz puan artış olacağı tahmininde bulundu. Geçen ayki PPK toplantısında politika faizi yüzde 8 ve faiz koridorunun üst bandı da yüzde 8,50ye çıkarılırken, faiz koridorunun alt bandı yüzde 7,25te sabit bırakılmıştı.

 

AA