Advertisement

TCMB'nin dün faizleri değiştirmeme kararının ardından dün ilk tepki olarak yükselen, ardından düşen kur kademeli olarak geri çekilmeye devam ediyor.

Merkez Bankası Kasım ayında politika faizi ve üst bantta artırıma gitmesinin ardından yılın son toplantısında beklentilerin aksine faizlerde bir değişiklik yapmadı.

"İLERİKİ DÖNEMDE FAİZ ARTIŞI BEKLİYORUZ"

QNB Finansbank Hazine Ekonomik Araştırma Birimi'nin yolladığı bir notta, ileride faiz artışlarının devam edeceği belirtildi. Notta, "Büyümenin de yavaşladığı bir ortamda daha fazla sıkılaştırma yapmak TCMB açısından zorlayıcı bir durum yaratsa da, büyük kur artışları makroekonomik istikrarı tehdit edeceğinden ileriki dönemde faiz artırımlarına gidilmesini bekliyoruz." değerlendirmesi yer aldı.

PPK toplantısı öncesi 3.50'lerde olan kur ilk tepki olarak 3.54'lü seviyelere yükselmişti.

Bugüne 3.5170'den başlayan Dolar/TL saat 11:15'te 3.5065'e geriledi.

Yurtiçinde Tüketici Güven Endeksi açıklandı. Tüketici güven endeksi, Aralık ayında bir önceki aya göre %8 oranında azalarak 68,93'ten 63,38'e geriledi. Bu akşam ABD'de 2. el konut satış verisi açıklanacak.Piyasalarda bu haftanın kalanında kritik bir veri akışı bulunmaması ve yeni yıla yaklaşılması nedeniyle gündemin görece sakin olması bekleniyor. Ancak içeride siyasi gelişmeler yakından takip edilecek.