Advertisement

İtalyan bankaları bilançolarını temizlemek için en az 52 milyar euroya ihtiyaç duyabilir. Bu rakam İtalya hükümetinin önerdiği kurtarma paketinden çok daha fazla.

Aradaki fark, Bloomberg verilerine dayandırılarak, kötü kredilerin satışına izin verilmesi için bankaların karşılıklarda yapması gereken artışın bir tahmini. Bu hesaplamada, UniCredit SpA'nın 18 milyar euro değerinde takipteki kredilerini satmadan önce karşılıklarda yapacağı 8 milyar euroluk artışı kapsadığı gibi aynı oranı diğer bankaların açıklarının hesaplanmasında da kullanıyor. Toplam tutarın içerisinde Banca Monte dei Paschi di Siena SpA'nın geçtiğimiz aylarda gerçekleştirmekte zorlandığı 5 milyar euroluk sermaye artırımı da bulunuyor.

İtalyan hükümeti bu hafta parlamentoda, Monte Paschi ve diğer bankalara destek olabilmek için kamu borçlanma limitini 20 milyar euro kadar artırma talebinde bulundu. Deutsche Bank AG'nin Milan merkezli analisti Paola Sabbione'ye göre, İtalyan bankalarının kötü kredi sorununun çözülebilmesi için kurtarma paketinin tutarının 30 milyar euroya yakın olması gerekiyor. Bu sonuca göre, UniCredit ve diğer bazı bankalar sermaye artırımı, varlık satışı ve karın muhafazasıyla 20 milyar euro kadar sermaye sağlanabilir. Bu durumda hükümetin 52 milyar euroluk açığın kalanını tamamlaması gerekiyor.

Geçtiğimiz 10 yıldır İtalya bankaları üzerine çalışan Sabbione, "Halka açık bazı bankalar, Monte Paschi de dahil olmak üzere, gerekli tutarın bir kısmını sağlayabilir. Hükümet kalan tutarı sağlamak durumunda kalabilir. Ancak bu durumda bile tutarın tamamını sağlama görevi hükümette olmayacaktır" dedi.