Advertisement

(21:55'te güncellendi)

ABD hisseleri, yeni yıl tatilleri öncesinde gösterge endekslerin rekor zirvelerine yakın seyretmesiyle düşük bir işlem hacmiyle geriledi. Dolar euro karşısında değer kaybederken hazine tahvilleri geriledi. 

Dow Jones Endeksi, Çarşamba günü 20,000 puana yaklaşmasının ardından 19,900 puana indi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi, on yılı aşkın süredir olan en yüksek seviyesine doğru hareketini sürdürdü. 10 yıl vadeli hazine tahvili getirileri yüzde 2.55'e yükseldi. Petrol, varil başına 53 doların üzerine çıktı.

ABD dayanıklı mal siparişleri verisi, artan iş faaliyetlerinin Trump'ın mali politikada genişlemeye gitmesiyle ekonomik büyümenin hızlanacağı beklentilerini güçlendirebileceğini işaret etti. Donald Trump'ın mali harcamaları artıracağı spekülasyonuna bağlı olarak bu hafta dolar, euro karşısında 14 yılın neredeyse en yüksek seviyesine gelirken Dow Jones Endeksi de neredeyse 20,000 puana ulaşmıştı. 

Edinburgh'da Standard Life Investments küresel strateji müdürü Andrew Milligan, "Doların önümüzdeki yılda da artmaya devam edeceğinden eminiz. Dolar, 2017'de değer kazanacak bir para birimi olacak, ancak ne kadar yükseleceği bir muamma" dedi. 

*S&P 500 Endeksi, New York saatiyle 13:38'de yüzde 0.3 gerileyerek 2,258.72'ye indi ve kayıplarının ikinci gününe girmiş oldu. İşlem hacmi, 30 günlük ortalamanın yüzde 32 aşağısında seyrediyor. 

*Dow Jones Endeksi, yüzde 0.2 geriledi. 

*Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.2 geriledi. 

*Batı Teksas petrolü, Çarşamba günü ABD petrol stoklarının son beş hafta içerisinde ilk kez arttığını gösteren veriyle yüzde 1.5 gerilemesinin ardından Perşembe günü yüzde 1 yükselerek varil başına 53.01 dolara çıktı. 

(21:55'te güncellendi)