Advertisement

Hong Kong'da BFAM Partners CIO'su Benjamin Fuchs'un 2 milyar dolarlık hedge fonu geçtiğimiz yıl yuanda ani devalüasyon olacağına yatırım yaparak başarıyı yakalamıştı. Fuchs şimdi de sert düşüşlerin yaşanmasına neden olabilecek sebeplerin bir araya gelmeye başladığını söylüyor.

Fuchs'a göre, Çin, sermaye kontrollerini giderek daha da sıkılaştırarak kendi para birimine yönelik güveni aşındırma riskini artırıyor. Fuchs'un bir mülakatta yaptığı açıklamaya göre, aynı zamanda, doların yen ve diğer para birimleri karşısındaki yükselişi Çin'in rekabetçiliğini korumak üzere yuanın değerini düşürmesi yönünde baskıyı artırıyor.

Çin'in Ağustos 2015'te yaşadığı devalüasyon küresel piyasalarda kargaşa yaratmıştı ve bu hareketin devamının gelmesinin kaçınılmaz olduğu yönünde spekülasyonları artırmıştı. BFAM'ın yuandaki zayıflamanın daha kademeli olacağı yönündeki görüşü Fon'un geçtiğimiz yıl tahmini olarak yüzde 17.5 kazanç elde etmesini sağladı. Ancak şimdilerde yuan paritesinde daha büyük hareketlere izin verilmesi yönünde Beijing üzerinde artan baskı Fuchs'a göre Beijing'in kendisinden kaynaklanıyor.

Eski bir Lehman Brothers Holdings Inc. çalışanı olan Fuchs, "Çin'in agresif sermaye kontrolleri uygulayarak muhtemelen kendi kendine oluşturduğu negatif döngüyü giderek daha fazla görüyoruz. Çin'in sermaye çıkışlarını azaltma girişimleri insanların paralarını daha hızlı yurtdışına çıkarmak istemesine ve şirketlerin davranışlarını değiştirmesine neden oluyor" dedi.