Advertisement

Türkiye devlet tahvillerini takip eden ilk ETF'lerin işleme başlaması için daha zor bir zaman seçilemezdi.

Gelişmekte olan piyasalar genelinde en yüksek getirilerden birine sahip olan Türkiye tahvillerinin cazibesine kapılan Mumbai merkezli ZyFin Funds, Hindistan'daki başarısını tekrar etme umuduyla, Alternatifbank ile birlikte Haziran ayında Türkiye tahvil ETF'lerini işleme koymuştu. ZyFin Funds'ın devlet şirketlerinin rupi cinsinden tahvillerini takip eden ETF geçtiğimiz yıl yüzde 10 getiri sağlamıştı.

Ancak 7 aylık dönemde, 15 Temmuz başarısız darbe girişimi, Türkiye'nin kredi notunun düşürülmesi ve onlarca kişinin ölümüne sebep olan terör saldırıları, Türkiye tahvil ETF'lerinin değerinin yaklaşık dörtte birini sildi. Türk lirası bu dönemde yüzde 20'den fazla düşerek 9 Ocak'ta tüm zamanların en düşük seviyesi olan 3.7440'a gerildi.

ZyFin Funds'ın Londra merkezli satış müdürü Tim Harvey, "ETF'lerin işleme başlamasındaki zamanlama şanssızdı, ancak ETF'ler erişim araçlarıdır" dedi. Harvey, "Hindistan'ın aksine yatırımcılar terör saldırıları nedeniyle Türkiye hakkında karışık görüşlere sahip. Yatırımcı algısının iyileşmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öncelikle güvenlik sorununu çözmesi gerekiyor" dedi.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, LAM Alternatif ZyFin Sovereign Bond UCITS ETF'i işleme başladığından bu yana dolar cinsinden yüzde 23 değer kaybetti. Harvey Türkiye'nin yüzde 11 seviyesindeki getirilerinin yok saymak için fazla iyi olduğunu ve Türk lirasındaki düşüşün Türkiye'nin ihracatını destekleyebileceğini söyledi. Harvey, "Türkiye'nin majör bir ekonomik değişim yaşaması çok çok düşük" dedi.

Paris merkezli Credi Agricole SA stratejisti Guillaume Tresca ikna olmuş görünmüyor.

Tresca, "Mevcut ortamda, yerel Türkiye tahvilleri hiç de cazip değil" dedi. Tresca, Türk lirası "baskı altında, faiz oranlarında artırım bekleniyor, ve siyasi ortamda kötüleşme oldu. Şimdilik Merkez Bankası bu durum hakkında bir şey yapmaya hazır değilmiş gibi görünüyor. Yerel tahvillerden uzak durup neler olacağını görmek isterim" ifadelerini kullandı.