Advertisement

Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz Bloomberg HT'ye kurdaki rekor yükseliş sonrası Merkez Bankası'na dair beklentilerini anlattı. Yılmaz "şu an Merkez Bankası'nın yapması gereken şey hükümete gidip ekonomi politikalarıyla ilgili ortaya çıkan koordinasyonsuzluğa son verilmesini istemek..Çok seslilik ortadan kalkmazsa MB'nin piyasa müdahalelerinin faydası olmaz" dedi.

Yılmaz, "Şu an Merkez Bankası Başkanı gerçekten test ediliyor. Merkez Bankası böyle bir durumda kendi insiyatifiyle hareket edebilecek mi, alınması gereken kararları alabilecek mi piyasa bunu görmek istiyor. Bunu görürse Merkez Bankası'na güven artacaktır." dedi.

MB'nin sadece elindeki veriye bakarak karar vereceğini söyleyen Yılmaz "Bu ülkeyi siyasiler yönetiyor, MB de siyasetle temas halindedir ama karar alırken yalnızca elindeki veriye bakar, ona göre de eyleme geçer" dedi.

"MB'NİN EYLEMİ BOŞA ÇIKABİLİR"

Yılmaz "şu an MB'nin yapması gereken şey hükümete gidip ekonomi politikalarıyla ilgili ortaya çıkan koordinasyonsuzluğa son verilmesini istemek. Ekonomi orkestrası farklı notalar çalıyor. Yapılması gereken çok sesliliğin ortadan kaldırılması. Bu olmadıkça MB'nin klasik piyasa müdahalelerinin çok fazla faydası olacağını düşünmüyorum" şeklinde devam etti.

Yaşanan volatilitenin özellikle içerideki gelişmelerden kaynaklandığını belirten Yılmaz Merkez Bankası'nın bu sorunu tek başına halledemeyeceğini dile getirdi. Yılmaz "Bu nedenle Merkez Bankası'nın şu anda bir eyleme girişmesi bu atmosferde boşa çıkabilir, o nedenle önce bunun altyapısı oluşturulmalı, sonra MB gerekirse eyleme geçmeli. Yoksa bu çok seslilik sürdükçe MB'nin alacağı bir karar boşa çıkabilir, MB bundan zarar görebilir." değerlendirmesini yaptı.