Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Frankfurt'ta düzenlenen "Kredi Görünümü Konferansına" ilişkin twitter hesabı üzerinden paylaşılan satırbaşlarında, "Siyasi riskler ekonomik performansı, bankaların varlık kalitesini zayıflatabilir" yorumuna yer verildi.

Türkiye, Güney Afrika, Brezilya, Suudi Arabistan, Kolombiya'da negatif kredi notu görünümünün bankalar için aşağı yönlü risklere katkıda bulunduğu belirtilirken, "(Türkiye'de) Mevduatlar sabit, el koyulan şirketlerdeki kredi pozisyonu minimal, dış finansmana ulaşım korunuyor" denildi.

Fitch'in twitter hesabından yapılan paylaşımlarda, "Siyasi riskler ekonomik performansı, bankaların varlık kalitesini zayıflatabilir" ve "Türkiye bankaları yabancı finansmana yüksek derecede bağımlı" ifadelerine yer verildi.

Fitch Ratings’in Türkiye’nin kredi notu ve görünümünü 27 Ocak’ta gözden geçirmesi bekleniyor.

Davos'ta sürmekte olan Dünya Ekonomik Forumu'na katılan ve Bloomberg HT canlı yayınında konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings ile son bir ayda iki kez görüşüldüğünü söyledi.