Advertisement

Euro Bölgesi'nde nihai imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), bu yılın ilk ayında 55,2 puana çıkarak son 69 ayın en yüksek seviyesine yükseldi.

Ekonomi araştırma kuruluşu IHS Markit Economics'in verilerine göre, Euro Bölgesi nihai imalat sanayi PMI aralıktaki 54,9’dan ocakta 55,2 puana çıkarak son 69 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Euro Bölgesi ekonomisinin durumuna ve bölgedeki büyüme dinamiklerine ilişkin önemli gösterge olarak kabul edilen imalat sanayi PMI verisi, 55,1’lik piyasa beklentisi hafif üzerinde gerçekleşti. Ayrıca, ocak ayına ilişkin daha önce açıklanan 55,1 puanlık öncü veri de 55,2’ye revize edildi.

Ülkeler bazında ele alındığında PMI verileri, en hızlı büyümenin Avusturya, Hollanda ve Almanya'da gerçekleştiğine işaret etti.

Avusturya’da ocak ayı nihai imalat sanayi PMI 57,3 puanla 70 ayın en yükseğine, Hollanda’da 56,5’le 3 ayın en yükseğine, Almanya’da 56,4 puanla 36 ayın zirvesine, İspanya’da 55,6 puanla son 20 ayın en yükseğine, Fransa’da 53,6 ile 68 ayın yükseğine, İtalya’da 53 puanla 2 ayın zirvesine ve Yunanistan’da da 46,6 puanla 16 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

 -"Euro Bölgesi üretiminin, yıla güçlü bir başlangıç yaptığı görülüyor"

IHS Markit Economics Baş Ekonomisti Chris Williamson, konuya ilişkin değerlendirmesinde, "Ocak ayında neredeyse altı yılın en hızlı genişleme oranına ulaşan Euro Bölgesi üretiminin, yıla güçlü bir başlangıç yaptığı görülüyor.” ifadesini kullandı.

Williamson, yeni siparişler, ihracat ve istihdamdaki artış oranlarının, ihracat piyasalarındaki yeni satışları artırmada euronun değer kaybetmesinin kilit rolü sayesinde yılı en yüksek seviyelerde kapattığını dile getirdi.

Gelecek yılla ilgili iyimserliğin arttığını belirten Williamson, "Önümüzdeki yılla ilgili iyimserlik, bölgenin borç krizinden bu yana görülen en yüksek seviyesine yükselerek, Brexit'in neden olduğu siyasi belirsizliklerin artmasına ve Hollanda, Fransa ve Almanya'da genel seçimlerin baş göstermesine rağmen şirketlerin canlanma eğilimi gösterdiğine işaret ediyor.” değerlendirmesini yaptı.

PMI verisi, Euro Bölgesi ekonomisinin durumuna ve büyümesine ilişkin önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor.

AA