Advertisement

Genelkurmay Başkanlığından, Rus savaş uçağının, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde kazaen vurduğu binaya isabet eden bomba ile 3 askerin şehit olduğu, biri ağır 11 askerin yaralandığı bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

"Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde, 09 Şubat 2017 tarihinde saat 08:40 sularında, Rusya Federasyonuna ait bir savaş uçağı tarafından DEAŞ hedeflerine icra edilen hava harekatı esnasında, kazaen TSK unsurlarının olduğu bir binaya isabet eden bomba ile üç kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır olmak üzere 11 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Yaralı personelimiz tedavilerinin yapılması maksadıyla süratle hastaneye ulaştırılmıştır."

Rusya Federasyonu yetkililerinin, söz konusu olayın bir kaza olduğunu ifade ederek, üzüntülerini ve taziye dileklerini ilettiği belirtilen açıklamada, olayla ilgili inceleme ve çalışmaların iki tarafça sürdürüldüğü bildirildi.

TSK'nın yaptığı açıklamanın ardından Dolar/TL aşağı yönlü hareketini durdurdu. Kur yükselişe geçerek yeniden 3.69'un üzerine çıktı. 

ERDOĞAN İLE PUTİN GÖRÜŞTÜ

Açıklamada, olayla ilgili olarak Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'in, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a üzüntülerini belirterek başsağlığı dileğinde bulunduğu kaydedildi.

KREMLİN'DEN AÇIKLAMA YAPILDI

Kremlin'den görüşme ile ilgili şu açıklama yapıldı:

"Uluslararası terörle ortak mücadele çerçevesinde Suriye'deki kriz durumunun tüm kilit konularına ilişkin fikir alışverişi yapıldı. Vladimir Putin El Bab'da Türk askerlerinin hayatını kaybetmesine neden olan trajik olayın ardından baş sağlığı diledi. Suriye'de IŞİD ve diğer terör örgütlerine karşı operasyonlar sırasında askeri hatta koordinasyonun geliştirilmesi konusunda anlaşıldı. Rusya, Türkiye ve İran'ın aracılığıyla Astana'da gerçekleşen Uluslararası Suriye Müzakeresinin sonuçlarının hayata geçirilmesi değerlendirildi. Astana ve Cenevre süreçlerinin ilerletilmesi için aktif şekilde çalışılmaya hazır olunduğu birkez daha dile getirildi. Aynı zamanda, 2017 Mart ayında Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısına hazırlık çerçevesinde Rusya ve Türkiye'nin ticari, ekonomik ve diğer alamlardaki işbirliğinin geliştirilmesi konusuna da değinildi."

RUSYA GENELKURMAY AÇIKLAMASI

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Rus Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valeriy Gerasimov'un, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı telefonla arayarak başsağlığı dileklerini ilettiği bildirildi.

Açıklamada, Akar ve Gerasimov'un ortak eylemler ve sahadaki durumla ilgili daha yakın koordinasyon sağlanması ve bilgi değişiminde bulunulması kararı aldığı belirtildi.

Görüşmede, Suriye'de uluslararası terörle mücadele ve Halep'in kuzeydoğusundaki durumun da ele alındığı kaydedildi.

FEDERASYON KONSEYİ'NDEN AÇIKLAMA

Federasyon Konseyi Uluslararası Komite Başkanı Konstantin Kosaçev, Rusya'nın Türk askerlerinin hayatını kaybettikleri olaya operatif tepkisinin iki ülke arasındaki ilişkilerin zarar görmesinden kaçınmaya yardımcı olacağını bildirdi.

Kosaçev Rus haber ajansı Ria Novosti'ye yaptığı açıklamada, "Rusya Devlet Başkanı'nın bu trajik olaya üst düzeydeki operatif tepkisi Büyükelçi Karlov'un Ankara'daki cinayetinde olduğu gibi ikili ilişkilerin zarar görmesinden kaçınılmasını sağlayacak" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Duma Uluslararası İlişkiler Komitesi Üyesi Vitaliy Milonov, Tür partnerlerin bu duruma normal yaklaşmasını ümit ettiğini belirtti.

Milonov, "Maalesef, askeri operasyonlar sırasında bu tür trajediler bazen yaşanıyor. Türk partnerlerimizin bu duruma normal yaklaşmasını ümit ediyorum. İleride bu tür trajedilerin yaşanmaması için iki ülkenin bu bölgedeki operasyonlarını daha dikkatli planlaması gerek" diye ekledi.