Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun bizzat takip ettiği 81 ilde eş zamanlı "Türkiye Güven Huzur" uygulaması yapıldı. Uygulama ilk kez Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ile koordineli olarak başlatıldı.

Türkiye genelinde, "Türkiye Güven Huzur" uygulaması yapıldı. 81 ilde koordineli olarak başlatılan uygulamada ilk kez jandarma ve sahil güvenlik ekipleri de yer alıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun bizzat takip ettiği uygulamanın başında, Jandarma Genel Komutanı Yaşar Güler, Sahil Güvenlik Komutan Vekili Tuğamiral Bülent Olcay ve Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok'ta bulunuyor.

81 İLDE KOORDİNELİ BAŞLATILDI

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ile koordineli olarak 81 ilde huzur uygulaması başlatıldığı belirtilip, "Ülkemizin huzur ve güvenliğinin teminatları olan Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı 81 ilde koordineli olarak 10 Şubat akşamı sabit yol uygulaması ve umuma açık yer uygulaması şeklinde iki aşamalı uygulama gerçekleştiriyor.

İNSAN HAKLARINA SAYGILI...

Uygulamalar esnasında temel insan haklarına saygılı, özgürlük ve güvenlik dengesine önem veren bir yöntem ile mevcut huzur ve güven ortamının devamının sağlanması suç işleme amacındakilerin caydırılması ile aranan şahıs ve araçların yakalanması amaçlanıyor.

17 HAVA, 71 DENİZ, 80 BİN PERSONEL KATILIYOR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Jandarma Genel Komutanı Yaşar Güler ve Sahil Güvenlik Komutanı V. Bülent Olcay'ın, Emniyet Genel Müdürlüğü Koordinasyon Merkezinden canlı bağlantılarla takip edeceği uygulamalara Polis, Jandarma ve Sahil Güvenlik birimlerinden toplam; 13 bin 966 ekip, 17 hava aracı, 71 deniz aracı, 417 dedektör köpeği, 80 bin 088 görevli katılıyor.

POLİS VE JANDARMA ORTAK UYGULAMA NOKTASI OLUŞTURDU

İstanbul, İzmir ve Antalya'da polis-sahil güvenlik birimlerince; İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Erzurum, Mersin, Diyarbakır, Van, Sakarya ve Kocaeli'de polis-jandarma birimlerince ortak uygulama noktaları oluşturuluyor.

Şehir giriş/çıkışları ile önceden tespit edilen 18.131 hassas noktada şüpheli şahıs ve araçlar üzerinde arama, kimlik kontrolü ve plaka sorgulaması yapılıyor" denildi.

HT