Advertisement

Küresel piyasalarda gözlerin Trump'ın "önemli" olarak nitelediği vergi planına çevrilmesiyle dolar değerlenirken gelişen ülke para birimleri düştü. Borsalar 4. günde de yükseldi.

Çin Merkez Bankası'nın onshore işlemlerde referans kurunu 17 Ocaktan beri en düşük seviyeye indirmesiyle offshore yuan düşüşünü sürdürdü. Şanghay Borsası ise 4. günde de yükseldi. Hong Kong'ta Hang Seng endeksi değerlendi. Çin'de 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi fazla değişmeyerek %3.42'te kaldı.

Güney Kore wonu %0.1 düşerken Kospi endeksi yatay seyretti. 10 yıllık tahvil faizi ufak değişimle %2.15 oldu.

Tayvan doları yükselirken 10 yıllık tahviller düştü. Taiex Endeksi 3. günde de yükseldi. Malezya'da ringit doların yükselişini sürdürmesi ve ham petrol fiyatlarındaki düşüşle 3 haftanın en düşük seviyesine geriledi. Bursa Malaysia KLCI endeksi ise %0.5 arttı.

Filipin pesosu %0.2 düşerken borsa bir haftanın en iyi artışına ilerledi. Yabancı yatırımcılar 10 Şubat'ta net 3.3 milyon dolarlık hisse sattı, böylece çıkışlar 34.3 milyon dolarla 23 Aralık'ta sona eren haftadan beri en yüksek seviyeye ulaştı.

Endonezya rupisi düşerken Jakarta Borsası yükseldi. Ülke merkez bankasının Perşembe günkü para politikası toplantısında faiz oranlarını değiştirmesi beklenmiyor.

Hint rupisi %0.2 düşerken 10 yıllık tahviller değişmedi. Ülke Merkez Bankası geçen hafta faiz oranlarını değişiermeyerek piyasaları saşırtmıştı. Tayland'da ise finans piyasalartı tatil nedeniyle işlem yapmıyor.