Advertisement

Fed Başkanı Janet Yellen bu hafta Kongre'deki konuşmasında büyük olasılıkla bir sonraki faiz artırımının zamanlaması hakkında büyük bir ipucu vermeyecek, ancak Yellen, Trump yönetiminin geri almayı taahhüt ettiği kriz sonrası bankacılık kurallarını savunması beklenebilir.

Yellen'in Salı ve Çarşamba Kongre'de yapacağı konuşma Donald Trump'ın göreve gelmesinden bu yana kendisinin ilk performansı olacak. Yellen'in konuşması aynı zamanda Senato Bankacılık Komitesi'nin yeni başkanı Idaho'dan Cumhuriyetçi Michael Crapo'nun, Merkez Bankası'nın yapısı ve görevlerine ilişkin sunulan değişimlere ilişkin duruşunun izlenmesi için de önemli olacak.

Para politikası tarafında Yellen'in bir sonraki toplantı öncesinde Fed'in seçeneklerini masada tutması bekleniyor. Az sayıda yatırımcı Mart ortasındaki toplantıda Fed'den bir hamle beklerken, bir çok Fed politika yapıcısı faiz artırımının devre dışında olmadığını savundu.

Washington'da Cornerstone Macro LLC ortağı Roberto Perli, "Yellen'in Mart ayında faiz artırımı olasılığını masada tutacağını ve bu yıl 3 faiz artırımı sözünden geri adım atmayacağını düşünüyoruz" dedi.

FOMC Aralık'taki toplantısında 25 baz puan faiz artırmıştı. Bir sonraki toplantıysa 14-15 Mart tarihlerinde gerçekleşecek.

Yellen'in mevcut görev süresinin bitmesine bir yıl kalmışken, Yellen yavaşça iyileşen ekonomiyle paralel bir şekilde faiz oranlarını dikkatlice yönlendirme yollarını arıyor. Yellen aynı zamanda, Trump yönetiminin halihazırda detaylandırmadığı ekonomik büyümeyi destekleme planlarının yarattığı belirsizlikle boğuşuyor. Trump 9 Şubat'ta önümüzdeki haftalarda "olağanüstü" vergi planı açıklayacağını duyurmuştu.

Yellen'in Salı günü ABD saatiyle 10.00'da Senato'nun Bankacılık Komitesi'nde, Çarşamba günü ABD saatiyle saat 10:00'da Finansal Hizmetler Komitesi'nde konuşması bekleniyor. Yellen'in önceden hazırlanmış konuşmasını okuması ve soruları cevaplaması bekleniyor.

Yellen 19 Ocak'taki en son konuşmasında, ABD ekonomisinin Fed'in yüzde 2 enflasyon ve tam istihdam hedefleri doğrultusunda "kayda değer ilerleme" kaydettiğini söyledi. Yellen ABD ekonomisinde aşırı ısınma riski bulunmadığını belirtmiş Fed'in faiz oranlarını "kademeli" ayarlamaya devam edeceğini söylemişti.

O günden bu yana Ocak ayı istihdam verisi işsizlik oranının yüzde 4.8'e yükseldiğini ve ücretlerin sadece ılımlı bir artış gösterdiğini işaret etti. Gıda ve enerji dışarıda tutulduğunda, fiyatlar genel seviyesi Aralık'ta sona eren 12 aylık dönemde yüzde 1.7 arttı.

Ancak maliye politikası halihazırda yatırımcıların büyüme ve enflasyon beklentilerini artırmakla beraber bilinmezliğini koruyor. Kampanyası boyunca Trump vergi indirimleri vaadederken, savunma ve altyapı harcamalarını artırma ve reform sözünde bulunmuştu. Fed Başkanı'na bu politikalara karşılık cevabının ne olacağı konusu mutlaka sorulacaktır.