Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

ABD Başkanı Donald Trump'ın danışmanlarından Kellyanne Conway, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in Rusya'nın Washington Büyükelçisi Sergey Ivanovich Kislyak'la yaptığı telefon görüşmesine ilişkin iddialara rağmen Trump'ın ona güveninin tam olduğunu söyledi.

Amerikan MSNBC televizyonuna konuşan Conway, "General Flynn, Başkan'ın tam güvenine sahip." dedi.

Trump'ın başkanlık görevini Barack Obama'dan devralmasından önce Flynn'in Rus Büyükelçi Kislyak ile yaptığı telefon görüşmesinde ABD'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımları konuştuğu iddia edilmişti. Flynn bu iddiaları reddetmiş ve Kislyak ile taziye görüşmesi yaptığını öne sürmüştü.

Flynn'in ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'i de bu yönde bilgilendirdiği belirtilmişti. Bunun üzerine Pence, Flynn'i savunmak üzere geçen ay emekli generalin Rus Büyükelçi ile asla yaptırımları konuşmadığını söylemişti ancak geçen hafta sonu ABD'nin önde gelen medya kuruluşları tarafından Flynn'in yaptırımları konuşmuş olabileceği iddiası ortaya atılmıştı.

Beyaz Saray yetkililerine dayandırılan haberlerde, Flynn'in yaptırımları konuşmadığından tam emin olamadığı iddia edilmişti.

- "Flynn, Başkan Yardımcısı Pence'ten özür diledi" iddiası

Amerikan medyası, Flynn'in bu haberler üzerine onu yanlış yönlendirdiği gerekçesiyle Başkan Yardımcısı Pence'ten özür dilediği iddiasında da bulunmuştu.

Özür dileme konusunu doğrulamaktan kaçınan Conway, Flynn ile Pence'in geçen cuma gününden bu yana iki kez görüştüğünü doğruladı ancak Flynn'in Başkan Trump'la bu konuyu konuşup konuşmadığına yönelik soruları yanıtsız bıraktı.

AA