Advertisement

SPK’nın forekse getirdiği düzenlemeler sektörde işlemleri bıçak gibi kesince sektör temsilcileri soluğu Ankara’da aldı. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli attığı tweet ile karardan geri adım atılmayacağı mesajını verdi.

Kamuoyunda “foreks” (forex) diye bilinen kaldıraçlı alım satım işlemlerine getirilen sert düzenlemenin ardından kararın yumuşatılacağına yönelik beklentiler de Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin paylaştığı tweet ile son buldu. Canikli Twitter’dan yaptığı açıklamada “SPK’nın foreks piyasası ile ilgili düzenlemelerinin yerinde ve rasyonel olduğu bugün daha net bir şekilde ortaya çıkmıştır” dedi. Canikli’nin saat 12.05’te yaptığı bu açıklamanın zamanlaması da dikkat çekiciydi. Çünkü, Canikli, saat 11’de Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı İlhami Koç, Başkan Vekili Berra Doğaner ve sektör temsilcileri ile bir araya gelmişti.

TOPLANTI BİTTİ, CANİKLİ TWEET’İ ATTI

Görüşmenin hemen ardından yapılan bu paylaşım foreks tebliğinde esneme umutlarının tamamen kaybolmasına neden oldu. Öte yandan Canikli’nin görüşme öncesinde TSPB temsilcilerine “Bu görüşme çok önceden talep ettiğiniz randevu üzerine yapılıyor. Foreks işlemleri ile ilgili yapılan düzenleme ile ilgili bir konu görüşmeyeceğiz” dediği öğrenildi. Buna karşın görüşmenin belli bir kısmından sonra büyük bölümünde foreks sektörünün konuşulduğu ifade edildi.

Başbakan Yardımcısı Canikli’nin beklentilerin daha da artmaması ve spekülasyona meydan vermemek için görüşmenin ardından söz konusu mesajı sosyal medya hesabından paylaştığı belirtiliyor. Bilindiği gibi geçtiğimiz cuma günü SPK foreks piyasasında 1’e 100 olan kaldıraç oranını 1’e 10’a düşürdü ve işlemlere başlayabilmek için asgari 50 bin TL limit getirdi.

‘KONUYU DETAYLI İNCELEDİK, ESNEKLİK BEKLEMEYİN’

Görüşmede sektör temsilcilerinin foreks işlemlerinin sert şekilde düştüğü ve sektördeki firmaların ciddi sıkıntıya gireceğini Canikli’ye ilettiği öğrenildi. Düzenleme sonrası foreks işlemlerindeki paranın yurtdışına kaçacağı ve yaklaşık 2 bin 500 kişinin işsiz kalabileceği gibi kaygıları Canikli ile paylaştıkları ve esneme beklediklerini söyledikleri ifade edildi. Sektör temsilcilerinin “Normal yatırımcı ile profesyonel yatırımcıyı ayıran ve kaldıraç oranlarını buna göre belirleyen bir esneklik yapılabilir mi?” talebi üzerine ise Canikli’nin, “Biz zaten 50 bin limitini bu yüzden getirdik. Bu konuyu çok detaylı çalıştık. Yakın vadede herhangi bir esneklik beklemeyin” yanıtını verdiği öğrenildi.

‘9.114 İMZAYI GÖRMEZDEN GELMEYİN’

Canikli’nin tweet’inin altına düzenlemenin esnetilmesi yönünde çok sayıda yorum yazılırken, “9114 kişi tarafından desteklenen bir imza kampanyasını ve talepleri lütfen görmezden gelmeyin” mesajları dikkat çekti.

Foreks sektörünü ‘EX’ (tıbbi dilde ölüm) olma noktasına getiren düzenleme 10 Şubat’ta yürürlüğe girmişti.

Sefer Yüksel / Gazete Habertürk