Advertisement

ABD Borsasında günden güne yükselen değerlemelerin yatırımcıları endişelendirmemesi kriz işareti mi diye sorulurken fiyatları yüksek bulan bir yatırımcının kanlı planı tüm dünyaya korku saldı.

Daha ucuza hisse almak isteyen bir yatırımcı, yatırım yapacağı şirketi "bombalamayı" planladı.

Plan, yatırımcının kiraladığı tetikçinin polise gitmesi sayesinde son anda engellendi.

ABD'nin en büyük ikinci mağaza zinciri olan Target'ı New York'tan Florida'ya kadar bombalayıp, şirketin hisse senedi fiyatlarının düşürerek hisselerini ucuza almak isteyen Amerikalı Mark Charles Barnett'in hazırladığı planının detayları tüyler ürpertiyor.

*48 yaşındaki yatırımcı Barnett, Target'ın hisselerini satın almaya karar verdi

*Fiyatı yüksek bulan Barnett besin maddeleri arasına bomba gizleyerek Target'ın mağazalarını havaya uçurarak hisse fiyatlarını düşürmeyi amaçladı

*Barnett bu iş için 10 bin dolara bir tetikçi tuttu

*Adı açıklanmayan ve "gizli tanık" olarak korumaya alınan tetikçi kendisine verilen bombalarla polise başvurdu

*Tetikçi Barnett'a sadık kalsaydı ABD'nin Doğu Bölgesi kana buluanacaktı.

DHA'dan edinilen bilgilere gör adam kaçırma, cinsel taciz, hırsızlık, silahlı soygun gibi bir dizi suçtan sabıkası bulunan Barnett'in evinde yalpan aramada bomba ateşleyicileri, M-5000 tipi patlayıcılar ve bunlar için kullanılacak piller bulundu. Gözaltına alınan Barnett, Marid Bölgesi cezaevine kondu. Daha önce işlediği suçlardan dolayı ayak bileğinde bulunan GPS izlenen Barnett suçlu bulunursa 10 yıl hapis cezası ile karşı karşıya kalacak.

TARGET HİSSELERİ 24 YILDA 150'YE KATLANDI

Target, ABD'de Walmart'n ardından ikinci en büyük mağaza zinciri. F/K rasyosu 12'de bulunan şirketin piyasa değeri 36,6 milyar dolar.

1993 yılında 0,44 dolara gerileyen Target hisseleri 2015'te 84,69 doları gördü, 17 Şubat Cuma kapanışında ise 65,79 dolardı.

HT