Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(06:25'te güncellendi)

ABD Başkanı Donald Trump, Kongre ortak oturumunda yaptığı ilk konuşmada "Önce Amerika" vurgusunu öne çıkardı.

Trump, "Bugün Amerikan ruhunun yeniden ortaya çıktığına şahitlik ediyoruz" dedi ve "Müttefiklerimiz Amerika'nın bir kez daha liderlik yapmaya haızr olduğunu görecek. Dünyanın tüm ülkeleri --dost ya da düşman-- Amerika'nın güçlü olduüunu, Amerika'nın grurulu olduğunu ve Amerika'nın özgür olduğunu görecek" dedi.

ABD'nin yeni başkanının bugünkü konuşmasında çok az yeni önerilere verildi ve Trump, Obamacare olarak adlandırılan sağlık reformunun değiştirilmesi, orta sınıfa desteği de içeren vergi reformu, 1 trilyon dolarlık altyapı harcamaları ve savunma harcamalarında geniş çaplı artış dahil planlarının giderlerinin nasıl karşılanacağına daiir bir öneride bulunmadı.

Trump, Meksika sınırına "Büyük, büyük bir duvar" inşa edilmesi çağrısını bir kez daha tekrarladı.

ABD Başkanı, göçmenliiği "liyakata dayanan bir sisteme" dönüştürmek istediğini belirtti.

Konuşmasında ekonomiye ilişkin açıklamalarda da bulunan Trump, "Ekonomi ekibim, şirketlerimize uygulanan vergi oranını düşürecek tarihi bir vergi reformu hazırlıyor. Böylelikle şirketlerimiz, her yerde ve herkesle rekabet edebilecek ve başarılı olabilecek" dedi.

Trump, "Aynı zamanda, orta sınıf için yoğun bir vergi kolaylığı getireceğiz" şeklinde konuştu.

ABD Başkanı, "İçinde bulunduğumuz dönemde, üreünlerimizi Amerika dışına çıkarttığımızda, çok sayıda ülke bu ürünlere çok yüksek gümrük tarifesi ve vergi uyguluyor. Ancak yabancı firmalar ürünlerini Amerika'ya getirdiğinde, biz neredeyse hiçbir şey uygulamıyoruz" dedi.

Trump, bunun değişmesini isteyeceklerini vurguladı.

Trump, "Serbest ticarete güçlü bir şekilde inanıyorum, ancak bu adil bir ticaret olmalı" değerlendirmesinde bulundu.

Sağlık reformu konusunda da konuşan Trump, Obamacare olarak bilinen mevcut sağlık sisteminin istikrarlı bir şekilde dönüştürülmesi gerektiğini söyledi. Trump, Kongre'den ülkeyi "Obamacare felaketinden" korumasını istedi.

Terörle mücadele konusuna da değinen ABD Başkanı Trump, "Bu alçak düşmanı (terör örgütü DEAŞ) yeryüzünden temizlemek için İslam dünyasındaki dostlarımız ve müttefiklerimiz de dahil tüm müttefiklerimizle beraber çalışacağız" dedi.

Trump, ABD yolları, köprüleri, limanları, havalimanları ve diğer kamu çalışmaları için 1 trilyon dolara kadar altyapı harcamaları yapacağ taahhüdünde bulunmuşve danışmanları programın özel sektör fonlamasına dayaacağını söylemişti. ABD Başkanı bu taahhdünü konuşmasında yineledi, ancak detay vermedi.

(06:25'te güncellendi)