Advertisement

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası Türkiye ve İstanbul İmalat Sanayi PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketlerinin Şubat 2017 dönemi sonuçları açıklandı.

Buna göre İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI şubat ayında 49.7’ye yükselerek geçen ekim ayından bu yana en yüksek değerine ulaştı. PMI anket verileri, Türk imalat sektöründe genel anlamda stabilizasyon sağlandığına işaret etti. Beklenti 48.2'ydi. 

PMI verilerini belirleyen alt endekslerden Üretim Endeksi Ocak 2016’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. İstihdam Endeksi son yedi ayda altıncı kez olacak şekilde yükseldi.

Yeni Siparişler Endeksi nötr düzey 50,0’nin altında kalmasına rağmen son dört ayın en yüksek düzeyine yükseldi. Girdi fiyatları enflasyonu geçen yılın ekim ayından beri gözlenen en düşük değerine gerilerken, Yeni İhracat Siparişleri hacmi son yedi ayda beşinci kez olacak şekilde yükseldi. Tedarikçilerin Teslim Süreleri Endeksi’nden de hafif bir olumlu katkı geldi.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI anket verileri hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit Kıdemli Ekonomisti Trevor Balchin, şunları söyledi: “Şubat ayında 49,7’ye yükselen PMI, Türk imalat sektöründe genel anlamda stabilizasyona yakın olunduğuna işaret etti.  Üretimin yükselmesi ve istihdamın yeniden artmaya başlaması umut verici gelişmeler olarak kayda geçti. Son anket verileri aynı zamanda fiyat baskılarının genel olarak yüksek düzeyde kalmaya devam ettiğine, ama enflasyonun önceki aylara kıyasla gerilediğine işaret etti.”