Advertisement

Almanya'da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), bu yılın şubat ayında 2016'nın aynı ayına göre yüzde 2,2 arttı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) öncü verilerine göre, Almanya’da enflasyon şubatta ocak ayına kıyasla yüzde 0,6 yükseldi. 2016’nın şubat ayı ile karşılaştırıldığında ise enflasyon yüzde 2,2 arttı. Bu seviyede yüksek bir enflasyon oranı, en son Ağustos 2012’de kaydedilmişti.

Piyasalarda enflasyonun aylık yüzde 0,6 ve yıllık yüzde 2,1 artması bekleniyordu.

Almanya'da, Avrupa Birliği (AB) uyumlu öncü TÜFE ise şubatta, aylık 0,6 artış beklentisinin hafif üzerinde yüzde 0,7 ve yıllık da yüzde 2,1 beklentiye karşın yüzde 2,2 artış gösterdi.

Ülkede eyaletlerin enflasyonunu baz alan öncü enflasyon rakamları, böylece Avrupa Merkez Bankasının Euro Bölgesinde fiyat istikrarını sağlamak için hedeflediği "yüzde 2’nin hemen altında ancak yüzde 2’ye yakın” seviyeyi aşmış oldu.

-"Enflasyon şubatta zirve yapmış olabilir ve yıl boyunca 1,5'e gerileyebilir"

Commerzbank Analisti Dr. Marco Wagner, yayımladığı bilgi notunda Almanya’da enflasyonun son 4,5 yılın yükseğine çııktığını belirterek, “Enflasyonun arkasındaki ana etmenler daha yüksek enerji ve gıda fiyatları oldu. Yalnızca çekirdek enflasyon ılımlı arttı." ifadesini kullandı.

Enflasyon oranının şubatta zirve yapmış olabileceğini, yıl boyunca 1,5'e gerileyebileceğini dile getiren Wagner, benzer modelin Euro Bölgesinde de görülmesinin beklendiğini ve böylece öngörülebilir gelecekte ECB’nin hedefinin çok altında kalacağını öne sürdü.

AA