Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Bakan Elvan, kısa süre önce faaliyete geçirdikleri Cazibe Merkezleri Programı'na yatırımcıların beklediklerinden çok fazla ilgi gösterdiğini belirtti.

Yoğun talebin kendilerini de şaşırttığını ifade eden Elvan, "Bu kadar yoğun talep beklemiyorduk. Bu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizin inanılmaz bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor." dedi.

Terörün kökünün kazınma noktasına gelindiğine dikkati çeken Elvan, "Terörün de ortadan kalkmasıyla bu bölge artık şahlanacak. Bunun en önemli göstergesi yatırımcılarımızdan bize gelen talepler. Cazibe Merkezleri Programı'na 3 bin 215 başvuru oldu. Elbette bu başvurular teker teker incelenecek. Belki bunlardan bazıları kapsam dışı olabilir. Bunların her birini detaylı şekilde inceleyeceğiz. Toplam yatırım tutarı için öngörülen rakam 75 milyar liraya ulaştı. 75 milyar lira ile 330 bin kişilik istihdam öngörülüyor. Bu, inanılmaz bir rakam." diye konuştu.

- "Yatırım açısından ciddi bir şahlanma başlayacak"

Elvan, başvuruların değerlendirilmeye başlandığını dile getirerek, "Önümüzdeki dönemde daha net açıklamaları vatandaşlarımızla paylaşacağız. Bu, bizim açımızdan son derece sevindirici. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde yatırım açısından ciddi bir şahlanmanın başlayacağının en önemli göstergesi." ifadelerini kullandı.

Başvurularda bazı şartların arandığına işaret eden Elvan, şunları kaydetti:

"Örneğin yüzde 30 öz kaynak oranı arıyoruz. Yine imalat sanayi yatırımı olması gerekiyor. Diğer sektörleri içermemesi gerekiyor. Bunları teker teker Kalkınma Bankası inceliyor. İnceledikten sonra il, il yatırım taleplerini ortaya koyuyoruz. Hangi ile hangi rol vereceğimizi yine biz ortaya koyacağız. Bu çerçevede de destek programımız başlayacak."


AA