Advertisement

Rekabet Kurulu; kredi kartı kullananlara, kredi çekenlere, kredili mevduat sahiplerine müjdeyi verdi.

Bankaların faizleri tüketici aleyhine birlikte belirlediklerinin Rekabet Kurulu kararıyla kanıtlanması üzerine, 2007-2011 tarihleri arasındaki 5 yıllık dönemde bu 12 bankadan kredi kullanan, mevduat yatıran, kredi kartı faizi ödeyen vatandaşlar, uğradıkları zararları bankalardan geri alabilmek için tüketici mahkemelerine dava açmak istedi. Tüketici mahkemeleri ise böyle bir davayı kabul etme yetkileri olmadığı gerekçesiyle başvuruları geri çevirdi.

EMSAL NİTELİKTE

Yargıtay'a şikayet edilen tüketici mahkemeleri, Yargıtay 13'üncü Hukuk Dairesi tarafından 19 Ekim 2016 tarihinde oybirliğiyle aldığı kararla tüketici mahkemelerine davaları kabul etme zorunluluğu getirdi.

BANKALARA TOPLAM 1 MİLYAR 116 MİLYON 957 BİN LİRA CEZA

Şikayetler üzerine Rekabet Kurulu, Türkiye'nin en büyük 12 bankasını kredi ve kredi kartı faizlerinde anlaşarak hareket ettikleri ortaya çıkardı. Buna göre; 2011 yılında inceleme başlatarak, 16 Aralık 2015'te 12 bankaya toplam 1 milyar 116 milyon 957 bin lira ceza kesti.

DAVALAR NEREYE AÇILACAK?

1.Vakıf, dernek ve kamu kuruluşları asliye hukuk mahkemelerine, firmalar ve tarım kredisi kullanan çiftçiler ticaret mahkemelerine,

2.Bireysel banka müşterileri ise tüketici mahkemelerine belirsiz alacak davası,

Bankaların davaya itiraaz etmeleriyle beraber, dava tüketici mahkemesine gidecek ve buradan çıkacak olan kararla davata Yargıtay bakacak.

 

 

 HABERTÜRK