Advertisement

ABD'de tüketici kredileri tutarı ocak ayı itibarıyla yıllık yüzde 2.8 artış gösterdi.

ABD Merkez Bankası (Fed) verilerine göre, tüketici kredileri tutarı ocakta, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 8.8 milyar dolar (yüzde 2.8) artarak 3 trilyon 773 milyar dolara ulaştı. Bu artış oranı, tüketici kredileri tutarında Temmuz 2012'den bu yana kaydedilen en düşük artış oranı oldu.

Ocak ayı itibarıyla tüketici kredileri tutarına ilişkin piyasa beklentisi, 18.3 milyar dolarlık artış yönündeydi.

- Devir yapan kredilerdeki azalış belirleyici oldu

Tüketici kredileri tutarındaki artışın beklentilerin çok altında kalmasında, kredi kartı ve benzeri devir yapan kredilerde kaydedilen yüzde 4.6'lük gerileme belirleyici oldu. Devir yapan kredilerde Aralık 2012'den bu yana görülen en büyük düşüş olarak kayıtlara geçen bu oran, "ülkedeki siyasi belirsizliğin tüketici harcamalarını etkilediği" şeklinde yorumlandı.

Ev, araba ve öğrenci kredileri gibi devir yapmayan kredilerin tutarı ise Aralık 2016 itibarıyla yüzde 5.5 artış gösterdi.

Bu arada, tüketici kredileri tutarında Aralık 2016 itibarıyla 14.2 milyar dolar olarak açıklanan artış, 14.8 milyar dolara revize edildi.

Analistler, ülkede son aylarda yavaşlayan kredi kartı kullanımının, ABD ekonomisinin yüzde 70'ini oluşturan tüketici harcamalarında zayıflama yaşanabileceğine işaret ettiğini belirtiyor.

AA